25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneNastolatki i cyberbezpieczeństwo - co warto wiedzieć?

Nastolatki i cyberbezpieczeństwo – co warto wiedzieć?

-

Według badania Santander Bank Polska, ponad połowa nastolatków w wieku 16-18 lat kliknęła w link, który okazał się scamem.

Najczęściej zdarzało się to w mediach społecznościowych, gdzie nastolatki otrzymały podejrzaną wiadomość od znajomego, który padł ofiarą hakera. Niestety tylko połowa nastolatków sprawdza prawdziwość informacji znalezionych w sieci. Młodsi częściej pytają o to rodziców lub znajomych, starsi natomiast sprawdzają źródła lub czytają, co piszą inne media.

Dla starszych nastolatków głównym źródłem wiedzy o cyberbezpieczeństwie są internetowe platformy rozrywkowe, takie jak YouTube i TikTok. Młodsi nastolatkowie czerpią wiedzę z domu i szkoły.

Scam, czyli oszustwo internetowe, przyjmuje różne formy, od fałszywych wiadomości po oszustwa telefoniczne. Aby się przed nim obronić, warto być czujnym i nigdy nie udostępniać wrażliwych danych nieznanym osobom lub firmom. Jak pokazuje badanie – ponad 50% nastolatków kliknęło w niebezpieczny link przesłany przez znajomego. Dlatego tak ważne jest uczenie młodych ludzi, aby nie otwierali podejrzanych wiadomości i weryfikowali ich nadawcę. Ważne jest, by zwracali uwagę, czy ktoś nie próbuje ich nakłonić do kliknięcia w link lub otwarcia załącznika i wytwarza przy tym presję czasu lub grozi jakimiś konsekwencjami – dodaje Michał Mazur z Santander Bank Polska

Największym zagrożeniem w sieci, którego boją się nastolatkowie, jest kradzież pieniędzy (73 proc. w wieku 16-18 lat i 63 proc. w wieku 12-15 lat). Młodsi nastolatkowie obawiają się również wykorzystania wizerunku (64 proc.) i zajęcia środków na koncie (63 proc.).

Wyniki badania pokazują, że edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest ważna dla nastolatków w każdym wieku. Rodzice i nauczyciele powinni rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach w sieci i jak się przed nimi chronić.

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Oto kilka porad, jak bezpiecznie korzystać z internetu:

  • Bądź ostrożny, klikając w linki w wiadomościach od nieznajomych.
  • Weryfikuj wiarygodność informacji, zanim je udostępnisz lub uwierzesz w nie.
  • Ustaw silne hasła i zmieniaj je regularnie.
  • Nie udostępniaj swoich danych osobowych osobom, których nie znasz.
  • Nie wysyłaj zdjęć lub filmów, które mogłyby być wykorzystane przeciwko tobie.
  • Jeśli doświadczasz cyberprzemocy, zgłoś to rodzicom, nauczycielom lub odpowiednim organom.

Źródło: Santander

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!