20 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneNastolatki i pieniądze. Znaczenie, lęki, rozmowy

Nastolatki i pieniądze. Znaczenie, lęki, rozmowy

-

Nastolatki wchodzą w okres, w którym pieniądze zaczynają odgrywać coraz większą rolę w ich życiu.

Młodzi ludzie zaczynają zarabiać własne pieniądze, a także muszą radzić sobie z większymi wydatkami. W tym czasie mogą również odczuwać lęk związany z pieniędzmi, np. z powodu problemów finansowych w rodzinie. Dlatego ważne jest, aby rozmawiać z nastolatkami o pieniądzach w sposób otwarty i szczery.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Santander Bank Polska wynika, że ponad 60 proc. nastolatków wiąże swoje szczęście z posiadanymi pieniędzmi. Młodzi ludzie uważają, że pieniądze pozwalają im na:

  • kupowanie rzeczy, które lubią
  • nawiązywanie relacji z rówieśnikami
  • realizowanie swoich marzeń

Pieniądze są dla nastolatków również źródłem lęku. Ponad połowa rodziców obawia się bezrobocia, a aż 86 proc. wysokich kosztów życia. Lęki rodziców wpływają na dzieci, które obawiają się problemów finansowych w swojej rodzinie. Dane z badania Santander Bank Polska wskazują, że aż 57 proc. dzieci w wieku 12-15 lat oraz niemal co drugi nastolatek w wieku 16-18 lat boi się utraty pracy przez swoich rodziców.

Połowa badanych nastolatków w wieku 12-15 lat deklaruje, że rozmawia na temat finansów z rodzicami. Z wiekiem ta liczba spada, a jedynie 38 proc. nastolatków powyżej 16 roku życia porusza ten temat w rozmowie z rodzicami.

Źródło: Santander

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!