Platforma społecznościowa TikTok poszerza swoją ofertę o treści edukacyjne. W Europie debiutuje kanał STEM, dedykowany nauce, technologii, inżynierii i matematyce.
Ponad 150 milionów Europejczyków miesięcznie korzysta z TikToka. Platforma słynie z rozrywki, ale coraz częściej staje się też miejscem edukacji i rozwoju. Fenomenem stał się #BookTok, gromadzący miłośników książek, a #LearnonTikTok zachęca do nauki języków czy zgłębiania historii.
Teraz TikTok wychodzi naprzeciw miłośnikom nauk ścisłych, uruchamiając kanał STEM. To nowy feed, agregujący treści z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Ułatwi on odkrywanie fascynującego świata wiedzy i połączy użytkowników o wspólnych pasjach.
Kanał STEM – wiedza na wyciągnięcie ręki
Już od dzisiaj karta STEM jest dostępna w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W nadchodzących tygodniach pojawi się ona na kontach użytkowników w całej Europie, obok karty „Dla Ciebie”.
Treści w kanale STEM będą publikowane w języku angielskim z możliwością włączenia automatycznego tłumaczenia napisów. Tłumaczenia te zostaną zweryfikowane przez dwie niezależne organizacje.
Polska na mapie STEM
Dla polskich TikTokerów tworzących treści edukacyjne w języku angielskim kanał STEM otwiera szansę na dotarcie do międzynarodowej publiczności.
Wśród polskich twórców STEM warto wyróżnić m.in.:
- Adama Mirka (@adam_mirek) – popularyzatora nauki i influencera z tytułem doktora inżynierii biomedycznej,
- Konrada Skotnickiego (@doktor_z_tiktoka), który w angażujący sposób opowiada o fizyce, chemii, kosmosie i naukowych ciekawostkach,
- Dawida Stanasiuka (@mimir.cyfrowa.edukacja), prowadzącego profil o robotyce i programowaniu.
Wzrost zainteresowania nauką
Na przestrzeni ostatnich trzech lat na całym świecie opublikowano niemal 15 milionów filmów z tematyką STEM. Po udanym debiucie w Stanach Zjednoczonych, kanał STEM trafia teraz do Europy. Od czasu jego uruchomienia w USA nastąpił 24-procentowy wzrost publikacji treści związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką.
Edukacja od najmłodszych lat
Aby zachęcić młodych ludzi do zgłębiania wiedzy STEM, karta STEM automatycznie pojawi się u wszystkich użytkowników poniżej 18 roku życia. Domyślne ustawienia można jednak zmienić w aplikacji. Pełnoletni użytkownicy mogą włączyć tę funkcjonalność w ustawieniach, w sekcji „preferencje dot. treści”. Od momentu uruchomienia kanału w Stanach Zjednoczonych, jedna trzecia nastolatków na TikToku korzysta z niego przynajmniej raz w tygodniu.
W trosce o rzetelność
TikTok chce dbać o wysoką jakość treści STEM. Współpraca z organizacjami Common Sense Networks i Poynter Institute, obejmująca teraz Europę, ma na celu weryfikację materiałów pod kątem zgodności z koncepcją STEM i rzetelności prezentowanych informacji. Treści, które nie przejdą dwuetapowej weryfikacji, nie zostaną udostępnione w kanale.