25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaEdukacjaNaukowcy z PWr opracują narzędzia ułatwiające przeszukiwanie decyzji sądowych

Naukowcy z PWr opracują narzędzia ułatwiające przeszukiwanie decyzji sądowych

-

Wrocławscy naukowcy otrzymali grant w wysokości ponad 1,1 mln zł na projekt badawczy, którego celem jest opracowanie narzędzi ułatwiających przeszukiwanie decyzji sądowych.

Projekt „JuDDGES – Judicial Decision Data Gathering, Encoding and Sharing” potrwa dwa lata i będzie realizowany w konsorcjum trzech uczelni z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii. W ramach projektu naukowcy wykorzystają sztuczną inteligencję do opracowania narzędzia, które pozwoli na automatyczne analizowanie danych sądowych.

Nowe narzędzie będzie cenne dla różnych podmiotów w systemie sądownictwa. Dzięki wypracowanym rozwiązaniom naukowcy, studenci oraz praktykujący prawnicy będą w stanie automatycznie uzyskiwać drobiazgowe dane o praktyce stosowania prawa, bazując na setkach tysięcy orzeczeń.

Pozwoli to na wskazanie podobieństw i różnic w kontekście stanów faktycznych związanych z konkretnym przepisem, tworzenie systemów typu „pytanie-odpowiedź”, określanie spójności lub różnic w interpretacji danego przepisu i wiele więcej.

Zespół badawczy, który pokieruje prof. Tomasz Kajdanowicz z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej, będzie pracował na danych:

  • British and Irish Legal Information Institute (BAILII),
  • Common Courts Judgments Portal
  • Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych.

Źródło: PWr

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!