niedziela, 14 kwietnia, 2024
patronat medialny
Strona głównaZdrowieNeuralgia popółpaścowa – ból, który może zniszczyć życie

Neuralgia popółpaścowa – ból, który może zniszczyć życie

-

reklama

Każdego dnia nawet 20 proc. Polaków zmaga się z bólem przewlekłym, który utrudnia im codzienne funkcjonowanie.

Wśród nich znajdują się osoby borykające się z neuralgią popółpaścową – najczęstszym powikłaniem półpaśca, które objawia się przewlekłym bólem neuropatycznym, mogącym znacznie ograniczać codzienną aktywność i obniżać jakość życia przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Półpasiec

Półpasiec to ostra choroba zakaźna, która może wystąpić po przechorowaniu ospy wietrznej. Za rozwój obydwu chorób odpowiada ten sam wirus. Ponowna aktywacja wirusa, najczęściej w wyniku obniżenia odporności, może doprowadzić do wystąpienia charakterystycznej dla półpaśca, pęcherzykowatej, zwykle bolesnej lub swędzącej wysypki, zlokalizowanej jednostronnie na tułowiu. Szacuje się, że w grupie ryzyka zachorowania na półpasiec znajduje się ponad 99 proc. osób po 50. roku życia.

Neuralgia popółpaścowa

Neuralgia popółpaścowa to najczęstsze powikłanie półpaśca, do którego dochodzi w wyniku uszkodzenia nerwów w miejscu występowania wysypki. Głównym objawem neuralgii jest przewlekły ból, który lokalizuje się w miejscu występowania wysypki i utrzymuje się przez ponad 90 dni, pomimo ustąpienia wysypki. Neuralgia popółpaścowa może trwać miesiącami, a nawet latami.

Ból neuralgii popółpaścowej

Ból w neuralgii popółpaścowej jest bardzo silny i może mieć charakter stały bądź napadowy. Jest to ból neuropatyczny, który powstaje w wyniku uszkodzenia nerwu przez wirus. Może mieć charakter stały bądź napadowy – zwykle występuje ten drugi. Obserwuje się również jego zaostrzenia w wyniku zmian pogodowych czy stresu. Neuralgia najczęściej nasila się w nocy, przez co pacjenci często zmuszeni są do stosowania środków nasennych. Ból towarzyszący neuralgii opisywany jest jako: parzący, kłujący, przeszywający, strzelający lub pulsujący.

Leczenie neuralgii popółpaścowej

Neuralgia popółpaścowa jest trudna w leczeniu. Zazwyczaj stosuje się kombinację różnych leków, dostosowaną do potrzeb konkretnego pacjenta. Istotnym problemem jest leczenie przeciwbólowe. Mimo dostępu do leków z różnych grup i skierowania do specjalisty można nie osiągnąć całkowitego ustąpienia bólu. Szacuje się, że mniej niż 50% pacjentów uzyskuje zadowalającą, lecz tylko częściową ulgę w dolegliwościach bólowych mimo stosowania zalecanych leków.

Jak uniknąć bólu?

Aktualnie w Polsce dostępne jest szczepienie wskazane do profilaktyki półpaśca oraz neuralgii popółpaścowej. Ze szczepienia mogą skorzystać osoby w wieku 50 lat i starsze oraz osoby w wieku 18 lat i starsze o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec. Szczepienie przeciw półpaścowi jest zalecane przez Polski Program Szczepień Ochronnych.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

[WYWIAD] Jak zbudować biznes na turystyce w Azji Południowo-Wschodniej?

[WYWIAD] Jak zbudować biznes na turystyce w Azji Południowo-Wschodniej?

Azja Południowo-Wschodnia to region pełen tajemnic, kontrastów i zapierających dech w piersiach widoków. Od tętniących życiem metropolii po idylliczne plaże i egzotyczne dżungle, każdy...