29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPraca | HR | Kariera | EBNiepewność gospodarcza wpływa na sytuację zawodową 48% pracowników w Polsce

Niepewność gospodarcza wpływa na sytuację zawodową 48% pracowników w Polsce

-

Ograniczone możliwości negocjacji wynagrodzenia i obawy o utratę pracy to główne skutki niepewności gospodarczej dla pracowników w Polsce.

Tak wynika z najnowszego badania Hays Poland, przeprowadzonego w październiku wśród blisko 1000 specjalistek i specjalistów.

Wciąż wysoki wskaźnik inflacji oraz utrzymująca się niepewność geopolityczna w regionie powodują, że dynamika rekrutacji na polskim rynku pracy hamuje. Ofert pracy jest mniej niż przed rokiem. Pracodawcy nierzadko nie są w stanie odpowiadać na utrzymujące się na tym samym poziomie oczekiwania finansowe kandydatów. To z kolei wywołuje stagnację u wielu pracowników, którzy mają wątpliwości, czy obecna sytuacja jest odpowiednia na zmianę pracy.

Z badania wynika, że aż 48% pracowników w Polsce odczuwa wpływ niepewności gospodarczej na swoją karierę. 26 proc. deklaruje, że nie ma ona żadnego wpływu. Natomiast kolejne 26 proc. respondentów nie jest w stanie jednoznacznie tego ocenić.

Ci, którzy zauważają, że ich sytuacja zawodowa nie jest taka jak wcześniej, zwracają uwagę w szczególności na:

  • ograniczone możliwości negocjacji wynagrodzenia (30 proc.)
  • obawy o utratę pracy (29 proc.).

Co piąta ankietowana osoba przyznaje, że co prawda myślała o zmianie pracy, ale z uwagi na niewystarczającą liczbę dostępnych ofert, woli wstrzymać się z taką decyzją. Prawdą jest, że aktywność rekrutacyjna firm nieco wyhamowała, natomiast nie wygasła zupełnie. Pracodawcy wciąż poszukują doświadczonych pracowników z obszaru IT, finansów i księgowości, logistyki czy inżynierii.

Obecna sytuacja motywuje wielu pracowników do rozważań nad swoimi perspektywami zawodowymi. Niepewność gospodarcza sprawia, że 62 proc. profesjonalistek i profesjonalistów zaczyna analizować swój plan kariery oraz zastanawiać się, czy słusznym byłoby wprowadzenie do niego zmian.

Źródło: HAYS

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!