12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNieruchomościNieruchomości komercyjne w Europie - spadek aktywności inwestorów, Polska wciąż atrakcyjna

Nieruchomości komercyjne w Europie – spadek aktywności inwestorów, Polska wciąż atrakcyjna

-

Aktywność inwestorów w sektorze nieruchomości komercyjnych w Europie spada, zwłaszcza w Polsce. W pierwszym kwartale 2023 roku wartość inwestycji w Polsce zmniejszyła się o 60% w porównaniu z poprzednim rokiem. Natomiast na niektórych rynkach zachodnioeuropejskich spadek wyniósł nawet 90%. Jednakże polski rynek wciąż radzi sobie lepiej od rynków zachodnioeuropejskich, oferując wyższe stopy zwrotu.

W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku największy kapitał inwestycyjny w Polsce trafił do sektora magazynowego. Dużym zainteresowaniem cieszył się również segment handlowy oraz biurowce w Warszawie. Większość inwestycji pochodziła z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, podczas gdy udział graczy z USA i Bliskiego Wschodu był znacznie mniejszy.

Zmiany w światowej gospodarce i drogie finansowanie projektów wyhamowały działania największych, międzynarodowych graczy. Mocno zmienił się bowiem rynek pieniądza. Wysokie koszty finansowania powodują, że fundusze nie mogą liczyć na optymalne zyski przy zakupie nieruchomości typu core. W przypadku tych aktywów oczekiwania cenowe właścicieli i potencjalnych nabywców są mocno rozbieżne. Stąd mniejsze zainteresowanie nieruchomościami prime i wyczekiwanie dużych podmiotów inwestycyjnych na stabilizację stóp procentowych, a tym samym, stóp kapitalizacji, które odzwierciedlałyby ich poziom. Najwięksi gracze przyjęli strategię wyczekiwania. Niestabilność rynków finansowych powoduje, że rośnie presja na obniżkę wycen aktywów. Większe możliwości niż rynek nieruchomości w Europie w obecnych warunkach stwarza inwestorom na  przykład rynek amerykański – mówi Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner, CEO w Walter Herz.

Sektor przemysłowo-magazynowy zwiększył swoje inwestycje ponad dwukrotnie w porównaniu do roku poprzedniego. Największym zainteresowaniem cieszyły się aktywa z rynku pierwotnego, szczególnie zlokalizowane w zachodniej części Polski. W tym segmencie rynku firma Panattoni utrzymuje swoją pozycję lidera. Jedną z najważniejszych transakcji tym roku przeprowadziło Panattoni. To sprzedaż kompleksu Panattoni Campus we Wrocławiu o powierzchni 184 tys. mkw. za 138,5 mln euro.

W sektorze biurowym debiutujący na polskim rynku litewski fundusz Eika Real Estate Fund nabył warszawski budynek Celebro od White Stone. Fundusz Eika ma różnorodne nieruchomości na Litwie, ale teraz rozszerza swoją działalność na inne rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

W drugim kwartale br. sektor magazynowy nadal przyciąga największe zainteresowanie inwestorów. Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży centrum logistycznego o powierzchni 33 tys. mkw. w Uniejowie, które trafiło w ręce LCN Capital Partners. W kwietniu LCN Capital Partner nabył także obiekt produkcyjno-magazynowy o powierzchni 30 tys. mkw. zrealizowany przez Panattoni w Tczewie.

Fundusz NREP planuje przejąć udziały w 7R, w ramach umocnienia swojej pozycji na polskim rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych. Inwestor złożył wniosek do UOKiK w tej sprawie. 7R jest odpowiedzialna za realizację 1,8 mln mkw.

Źródło: Materiał prasowy

 

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...