26 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneNowa elektrociepłownia w Siechnicach będzie bardziej ekologiczna i wydajna

Nowa elektrociepłownia w Siechnicach będzie bardziej ekologiczna i wydajna

-

W Siechnicach zakończono montaż akumulatora ciepła dla nowej elektrociepłowni gazowej EC Czechnica-2. Urządzenie to pozwoli na efektywne wykorzystanie energii cieplnej wyprodukowanej przez elektrociepłownię, a także na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Akumulator ciepła ma kształt walca o średnicy 24 metrów i wysokości 34 metrów. Pomieści 13 milionów litrów wody, czyli tyle, ile w czterech basenach olimpijskich. Temperatura wody gromadzonej w akumulatorze wynosić będzie około 98˚C.

Akumulator będzie gromadził ciepło, gdy zapotrzebowanie na nie będzie mniejsze niż bieżąca produkcja, oddawać zaś będzie w sytuacji odwrotnej. Pojemność cieplna akumulatora wyniesie blisko 700 MWh, co odpowiada dobowemu zapotrzebowaniu sieci ciepłowniczej obsługiwanej przez siechnicką elektrociepłownię w okresie letnim.

Nowa elektrociepłownia EC Czechnica-2 będzie zasilana gazem ziemnym. Dzięki temu emisja CO2 z tej jednostki będzie o 61% niższa niż w przypadku obecnie eksploatowanej elektrociepłowni węglowej. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tysięcy MWh rocznie.

Elektrociepłownia EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę w 2024 roku. Będzie to nowoczesny zakład, który zapewni czystsze powietrze, bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii, a także sprawność dzięki zastosowaniu najlepszej dostępnej technologii.

Źródło: PGE

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!