12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaEkologiaZielona energia z Czechnicy-2 zasila Krajowy System Elektroenergetyczny

Zielona energia z Czechnicy-2 zasila Krajowy System Elektroenergetyczny

-

Nastąpił przełomowy moment w budowie elektrociepłowni EC Czechnica-2 w Siechnicach!

Nowa, niskoemisyjna jednostka produkcyjna została podłączona do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). To ważny krok na drodze do zapewnienia mieszkańcom Dolnego Śląska czystszej energii i bezpieczeństwa dostaw.

Energia płynie z Czechnicy

Pierwsze podanie napięcia do rozdzielni 110 kV zasilających EC Czechnica-2 to zwiastun nadchodzących zmian. Od tej pory rozruch nowej instalacji będzie prowadzony z wykorzystaniem energii elektrycznej z sieci KSE. Dwie nowoczesne rozdzielnie typu GIS, zbudowane w ramach inwestycji, stanowią serce infrastruktury elektroenergetycznej EC Czechnica-2.

Nowe technologie dla czystego powietrza

EC Czechnica-2 to nie tylko krok w stronę dywersyfikacji źródeł energii, ale przede wszystkim inwestycja w ochronę środowiska. Dzięki zastosowaniu gazu ziemnego roczna emisja CO2 obniży się o 622 tys. ton, co stanowi imponujący spadek o 61%.

Moc i efektywność

Nowa elektrociepłownia w Siechnicach będzie składać się z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. Docelowo moc cieplna EC Czechnica-2 wyniesie 315 MWt, a moc elektryczna 179 MWe. To znaczący wzrost w porównaniu do istniejących mocy, co zapewni stabilne dostawy ciepła i prądu dla mieszkańców aglomeracji wrocławskiej.

Inwestycja z dofinansowaniem

Projekt budowy EC Czechnica-2 otrzymał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) oraz pożyczki preferencyjne z programów NFOŚiGW.

Zielona przyszłość Dolnego Śląska

Podłączenie EC Czechnica-2 do KSE to kolejny krok w transformacji energetycznej Dolnego Śląska. Nowa elektrociepłownia to symbol nowoczesnych rozwiązań i troski o środowisko, a jej uruchomienie w 2024 roku znacząco wpłynie na jakość powietrza i bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Źródło: PGE

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...