18.2 C
Wrocław
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEdukacjaNowe perspektywy pozyskiwania surowców z regolitu kosmicznego

Nowe perspektywy pozyskiwania surowców z regolitu kosmicznego

-

Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem, które może być kluczowe dla eksploracji Księżyca i Marsa. Wykorzystują oni regolit, czyli zwietrzałą skałę pokrywającą te ciała niebieskie, do pozyskiwania minerałów.

Regolit jest obecny zarówno na Księżycu, jak i na Marsie. Chociaż skład regolitu różni się na obu ciałach, mają one wspólną cechę – możliwość odzyskania pierwiastków metali krytycznych. Wykorzystanie mikroorganizmów ekstremofilnych, takich jak mikroglony, bakterie i grzyby, do odzyskiwania minerałów z regolitu, jest obecnie badane przez zespół polskich naukowców. Dr inż. Weronika Urbańska oraz jej współpracownicy opracowali unikalne rozwiązanie, które łączy mikroglony z bakteriami w celu wydobycia wartościowych surowców.

Planowane misje eksploracyjne na Księżycu i Marsie wymagają możliwości budowy stacji badawczych na miejscu. Transportowanie wszystkich niezbędnych surowców z Ziemi jest niepraktyczne, dlatego pozyskiwanie minerałów z regolitu staje się kluczowym czynnikiem dla przyszłych badań na tych planetach. Metody, które są już stosowane na Ziemi, mogą być z powodzeniem przeniesione do warunków kosmicznych.

Jedną z zalet wykorzystania mikroglonów i bakterii jest łatwość transportu. Wystarczają już niewielkie ilości tych mikroorganizmów do rozpoczęcia procesu odzyskiwania minerałów. Badania nad wykorzystaniem mikroorganizmów, w tym grzybów, w celu odzyskiwania surowców, są prowadzone na całym świecie przez takie instytucje jak NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jednak unikalne rozwiązanie opracowane przez polskich naukowców, które łączy mikroglony z bakteriami, przyczynia się do doskonałej efektywności tego procesu.

Metoda opracowana przez zespół naukowców polega na równoczesnym wykorzystaniu bakterii i mikroglonów. Bakterie są odpowiedzialne za częściowe wydobycie pierwiastków metali z regolitu, a następnie mikroglony są angażowane w kolejny etap procesu. Dzięki temu powstaje biomasa, z której można odzyskać potrzebne surowce.

Początkowe badania zostały przeprowadzone na proszku bateryjnym oraz symulantach regolitu księżycowego i marsjańskiego. Ponadto, naukowcom udało się opracować rozwiązanie umożliwiające wzrost mikroglonów i bakterii przy minimalnym zużyciu wody. Wykorzystanie naturalnych procesów geomikrobiologicznych przyczyniło się do osiągnięcia tego celu.

Źródło: PWr

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!