14 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesNowe przepisy BHP dla pracowników pracujących z monitorami

Nowe przepisy BHP dla pracowników pracujących z monitorami

-

Od 17 listopada 2023 r. obowiązują nowe przepisy BHP dla pracowników pracujących z monitorami.

Zmiany nakładają na pracodawców obowiązek dostosowania stanowisk pracy do minimalnych standardów bezpieczeństwa, higieny i ergonomii w ciągu 6 miesięcy od wprowadzenia nowych przepisów.

Nowe definicje i wymogi

Nowe rozporządzenie znosi pojęcie systemu komputerowego, które od 1998 r. obejmowało urządzenia wchodzące w skład stanowiska pracy wraz z oprogramowaniem. Przepisy definiują ponownie stanowisko pracy jako przestrzeń wyposażoną w:

  • niezbędne urządzenia, takie jak monitor ekranowy, klawiatura, mysz lub inne wejściowe narzędzia, oraz odpowiednie oprogramowanie,
  • krzesło i stół,
  • opcjonalne dodatkowe wyposażenie, takie jak drukarka, skaner, uchwyt na dokumenty czy podnóżek.

W przypadku stanowisk pracy, gdzie czas pracy przy przenośnym systemie wynosi powyżej połowy dobowego wymiaru czasu pracy, wymagane jest, aby monitor ekranowy był częścią stanowiska. Możliwe jest zastąpienie monitora podstawką pod laptop, pod warunkiem, że umożliwia ona właściwe ustawienie ekranu.

Ważną zmienną definiującą, czy stanowisko pracy z komputerem przenośnym lub innym urządzeniem wyposażonym w ekran ma spełniać wymogi niniejszego rozporządzenia, jest klasyczny podział na czas pracy przy urządzeniu. Jeżeli jest on niższy niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy, wówczas wymogi rozporządzenia w zakresie minimalnych wymagań jakie powinny spełniać stanowiska pracy oraz ergonomii, nie muszą być spełniane przez pracodawców – mówi Magdalena Paczkowska, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Nowe przepisy eliminują konkretne wymogi dotyczące ustawienia monitora w kwestii kąta nachylenia czy obrotów, stawiając jedynie ogólne wytyczne dotyczące pochylenia ekranu. W obszarze ergonomii zrezygnowano z pojęcia tętnienia, zastępując je określeniem migotania lub innych form niestabilności. Wymagane jest, aby ustawienie monitora nie wymuszało nieergonomicznych ruchów głowy i szyi.

Dodatkowe wyposażenie na życzenie pracownika

Przepisy dopuszczają możliwość wyposażenia stanowiska pracy na życzenie pracownika w podnóżek, drukarkę czy skaner oraz w uchwyt na dokumenty, posiadający regulację ustawienia.

Co to oznacza dla firm?

Firmy mają obowiązek dostosować stanowiska pracy z monitorami do nowych wymogów w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie przepisów. Oznacza to, że do 17 maja 2024 r. pracodawcy muszą zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy, w tym:

  • niezbędne urządzenia i oprogramowanie,
  • krzesło i stół,
  • opcjonalne dodatkowe wyposażenie, na życzenie pracownika.

Co to oznacza dla pracowników?

Pracownicy mają prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Nowe przepisy zapewniają im większe możliwości dostosowania stanowiska pracy do swoich potrzeb i preferencji.

Nowe przepisy BHP dla pracowników pracujących z monitorami są bardziej elastyczne i ogólne niż dotychczasowe. Pozwalają na dostosowanie warunków pracy do indywidualnych potrzeb pracowników i zmieniających się realiów pracy.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!