23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaBiznesNowelizacja PCC - jak wpłynie na rynek najmu mieszkań (PRS) i zamożnych...

Nowelizacja PCC – jak wpłynie na rynek najmu mieszkań (PRS) i zamożnych inwestorów?

-

Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) teoretycznie nie stanowi zagrożenia dla rynku najmu mieszkań (PRS). Niestety mogą pojawić się nowe podatki, które będą bardziej dotkliwe dla zamożnych osób. 

Ustawa mówi o lokalach jako odrębnych nieruchomościach, a model PRS nie wymaga wydzielenia lokali jako odrębnych nieruchomości (następuje to u notariusza), wystarczy nabyć sam budynek. Ponadto, nawet w przypadku wydzielenia odrębnych własności lokalu w takim budynku, wystarczy, że przedmiotem obrotu będzie spółka celowa będąca właścicielem czy użytkownikiem wieczystym takich nieruchomości.

Część inwestycji PRS budowana jest jako hotele, więc wprowadzone rozwiązania nie mają zastosowania, bo nie mamy tu do czynienia z lokalami mieszkalnymi. Równocześnie podwyższonego podatku nie stosuje się, gdy dokonamy nabycia dowolnej ilości lokali na różnych nieruchomościach gruntowych, ważne tylko, żeby nie przekroczyć progu 5 lokali mieszkalnych na jedną nieruchomość gruntową. Nowe przepisy pozostaną zatem co do zasady martwe. – stwierdza Tomasz Artaszewicz-Zawisza, ekspert Business Centre Club prawo nieruchomości i prawo planowania zagospodarowania przestrzennego.

Nowelizacja ustawy PCC nie wydaje się bezpośrednio zagrażać rynkowi PRS. Niestety może się ona wiązać z wprowadzeniem nowych podatków, które będą bardziej dotkliwe dla osób zamożnych. Dodatkowo, ograniczenia podatkowe mogą być ominięte przez inwestycje PRS, które funkcjonują jako hotele. Całkowity wpływ nowych przepisów na rynek pozostaje wciąż kwestią otwartą, ale warto być świadomym potencjalnych zmian.

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!