26.2 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneNowelizacja ustawy o Ordynacji podatkowej - zmiany ograniczające prawa podatników

Nowelizacja ustawy o Ordynacji podatkowej – zmiany ograniczające prawa podatników

-

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowelizację ustawy o Ordynacji podatkowej. Niestety zawiera one niewiele uproszczeń. Co ważne, przede wszystkim zwiększa odpowiedzialność podatników i wzmacnia organy skarbowe.

Projekt, mający na celu poprawę efektywności działania organów podatkowych i relacji z podatnikami, spotyka się z krytyką.

Według przewodniczącego Komisji Podatkowej BCC Adama Mariańskiego, proponowane zmiany nie rozwiązują problemu represyjności organów skarbowych. Dotyczy to zwłaszcza przedawnienia zobowiązań podatkowych, gdzie organy skarbowe wykorzystują postępowanie karno-skarbowe w celu zawieszenia terminu przedawnienia. Projekt nie eliminuje tej praktyki, co legitymizuje działania organów skarbowych. Ponadto wprowadza nową przesłankę zawieszenia terminu przedawnienia w przypadku kontroli celno-skarbowej.

Zmiany w procedurach kontrolnych

Kolejnym problematycznym aspektem nowelizacji jest zmiana procedur kontrolnych. Zgodnie z projektem, kontrole podatkowe będą mogły być prowadzone wyłącznie przez urzędy celno-skarbowe, a urzędy skarbowe nie będą miały takiej możliwości. Jednakże, w praktyce organy skarbowe mogą nadal prowadzić nielegalne kontrole w ramach czynności sprawdzających, co ogranicza prawa podatników i umożliwia nieograniczony dostęp do informacji prywatnych. Czynności sprawdzające nie zapewniają również należytej ochrony praw podatnika, a ich czas trwania jest nieograniczony.

Projekt dla potrzeb urzędników

Według eksperta BCC, projekt ustawy jest tworzony głównie dla potrzeb urzędników, a nie dla ochrony podatników przed represyjnym systemem skarbowym. Zaleca on wycofanie projektu i powrót do projektu przygotowanego przez komisję pod kierunkiem prof. Lenarda Etela. Wcześniejszy projekt bardziej dbał o prawa podatników.

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!