23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławNowoczesna Lwiarnia dla lwów i surykatek we wrocławskim zoo

Nowoczesna Lwiarnia dla lwów i surykatek we wrocławskim zoo

-

Wrocławskie zoo szykuje się do budowy nowoczesnego domu dla lwów – Lwiarni, która będzie służyć również surykatkom.

Budynek powstanie na terenie obecnego wybiegu dla lwów, niedaleko głównego wejścia. Ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, natomiast prace budowlane rozpoczną się planowo jeszcze tego lata. Lwiarnię będzie można zwiedzać już w pierwszym kwartale 2024 roku. Szczegółowe informacje dotyczące terminu realizacji i kosztów inwestycji będą dostępne po wyborze wykonawcy i zawarciu umowy.

Nowa Lwiarnia

Obecna Lwiarnia nie zostanie wyburzona ze względu na wartość historyczną. Nowy pawilon powstanie obok niej, na terenie wybiegu lwów, w pobliżu głównego wejścia do zoo. Wybieg zostanie nieco powiększony. Nowa Lwiarnia składać się będzie z trzech okrągłych budynków ze stożkowatymi dachami, które będą nawiązywać do charakteru afrykańskiej wioski. Będą one pasować stylistycznie do sąsiednich pawilonów Sahary, Madagaskaru i Afrykarium.

Nowa Lwiarnia będzie miała cztery boksy w części hodowlanej, trzy boksy zewnętrzne, przedwybieg oraz wybieg główny o powierzchni 2270 mkw. Dzikie koty będzie można obserwować przez cały rok zarówno na wybiegu zewnętrznym, jak i przez szyby pokazujące ekspozycję wewnętrzną. W razie niepogody, także zimą, będą miały tam schronienie. Ponadto, nowa Lwiarnia zostanie dostosowana do potrzeb surykatek, które również występują w naturze w Afryce.

Ochrona zagrożonych lwów

W zoo żyje obecnie jedna lwica angolska, Okavango, która jest już na „kociej emeryturze”. Lwy angolskie występują tylko w niewielu miejscach, takich jak Angola, Zimbabwe, Kongo i DRK. Ich populacja jest zagrożona, a szacuje się, że istnieje nie więcej niż 40 tysięcy osobników na świecie. Główne przyczyny spadku liczebności to kłusownictwo, utrata siedlisk i wyczerpywanie się bazy pokarmowej. Lwy są również narażone na choroby przenoszone przez psy i inne drapieżne ssaki.

Źródło: ZOO Wrocław

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!