10.2 C
Wrocław
piątek, 4 października, 2024
Strona głównaEdukacjaNowoczesne implanty dentystyczne z Polski i Tajwanu

Nowoczesne implanty dentystyczne z Polski i Tajwanu

-

Międzynarodowy zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej i National Taipei University of Technology (NTUT) pracuje nad nową generacją implantów dentystycznych.

Innowacyjne rozwiązanie łączy w sobie drukowane w 3D struktury ceramiczne z biodegradowalnym rdzeniem magnezowym.

Projekt CERMET, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i MOST (The Ministry of Science and Technology na Tajwanie), ma na celu stworzenie kompozytowego implantu, który będzie mógł zastąpić ludzki ząb.

Indywidualne dopasowanie i osteointegracja

Rusztowanie implantu powstaje z tlenków glinu metodą druku 3D. Dzięki temu możliwe jest dokładne dopasowanie jego kształtu do anatomii danego pacjenta. Górna część (korona) jest lita, natomiast dolna (korzeń) ma porowatą strukturę. Pozwala to na nasycenie jej ciekłym stopem magnezu, co zwiększa wytrzymałość implantu i zapewnia jego stabilne osadzenie w szczęce.

Z czasem magnez ulega biodegradacji, uwalniając miejsce na wrastanie tkanki kostnej (proces osteointegracji). W efekcie implant staje się integralną częścią szczęki, zapewniając długotrwałe i naturalne rezultaty.

Współpraca międzynarodowa i wieloetapowe badania

Naukowcy z NTUT odpowiadają za opracowanie odpowiednich preform ceramicznych o pożądanej porowatości. Następnie trafiają one do Wrocławia, gdzie zespół z Katedry Inżynierii Elementów Lekkich, Odlewnictwa i Automatyki na Wydziale Mechanicznym PWr nasyca je biokompatybilnym stopem magnezu.

Prace nad implantem obejmują szereg badań, w tym testy wytrzymałościowe, analizy jakości połączenia materiałów oraz badania rozszerzalności cieplnej. Ważnym elementem jest również proces plazmowego utleniania elektrolitycznego, który spowalnia degradację magnezu i zapewnia jego stopniowe uwalnianie.

Prototyp i dalsze etapy

Projekt CERMET potrwa trzy lata i zaowocuje stworzeniem prototypu implantu. Dalsze etapy prac, obejmujące badania przedmedyczne i kliniczne, będą wymagały pozyskania dodatkowego finansowania.

Kierownikiem projektu jest prof. Krzysztof Naplocha z Wydziału Mechanicznego PWr. W skład jego zespołu wchodzą dr inż. Anna Dmitruk, dr inż. Adrianna Filipiak-Kaczmarek i mgr inż. Natalia Raźny.

Innowacyjne implanty dentystyczne z Polski i Tajwanu to obiecujący projekt, który może zrewolucjonizować stomatologię i poprawić jakość życia wielu pacjentów.

Masz newsa, pomysł na artykuł, który mógłby zainteresować naszych czytelników? Pisz śmiało na redakcja@forcenews.pl.

ŹródłoPWr
reklama

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECANE WYDARZENIA