10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławNowy Dyrektor Naczelny ZOO Wrocław

Nowy Dyrektor Naczelny ZOO Wrocław

-

Wrocławskie zoo to czołowy ogród zoologiczny na świecie. I jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. W dalszym jej rozwoju ma pomóc nowy Dyrektor Naczelny ZOO Wrocław. Konkurs zostanie ogłoszony w ciągu kilku tygodni.

Nowy dyrektor będzie odpowiedzialny przede wszystkim za hodowlę i ratowanie zagrożonych wyginięciem zwierząt. Niemal co trzeci gatunek na Ziemi może wkrótce zniknąć. Ochrona gatunkowa jest filarem wrocławskiego ZOO, dlatego nowo wybrany dyrektor będzie miał bardzo ważną misję.

Międzynarodowa komisja wybierze nowego Dyrektora Naczelnego

Prezydent Wrocławia zdecydował, że nowego Dyrektora Naczelnego wybierze międzynarodowa komisja konkursowa. Zostaną do niej zaproszeni eksperci, naukowcy i przedstawiciele innych ogrodów zoologicznych.

Szukamy osoby z wizją na kolejnych kilkanaście lat, która popchnie rozwój naszego ogrodu, ale także przedstawi swój plan ratowania zagrożonych wyginięciem gatunków. Dlatego będziemy oczekiwać autorskich koncepcji, które następnie zostaną ocenione przez komisję konkursową – tłumaczy Jacek Sutryk.

Założenia konkursowe będą gotowe w ciągu kilku tygodni. Wówczas kandydaci na dyrektorskie stanowisko będą mieli czas na przygotowanie swoich aplikacji.

Ostatnie dni wiążą się z dużym napięciem wokół moich kadrowych decyzji. Dlatego postanowiłam, że nie będę członkiem konkursowej kapituły. Jednocześnie po wyborze nowego Dyrektora Naczelnego oddam się do dyspozycji Rady Nadzorczej spółki, aby oceniła moją dotychczasową pracę i plany rozwojowe ogrodu – mówi Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.

Zoo dba obecnie o około 10 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków. Ekspozycja w ciągu ostatnich 15 lat powiększyła się ponaddwukrotnie. To plasuje wrocławskie zoo  w światowej czołówce pod względem liczby gatunków. Nie dziwi więc fakt, że frekwencja w ubiegłym roku była wyższa niż w poprzednich latach. Zoo odwiedziło 1,7 mln zwiedzających, a frekwencja jest drugą najwyższą po rekordowym roku 2015 (w rok po otwarciu Afrykarium).

Przyszłość, wizja, inwestycje

Zwycięska wizja rozwoju nowego Dyrektora Naczelnego zostanie włączona do realizowanych obecnie planów ogrodu zoologicznego. Zoo stale poszerza ofertę i rozbudowuje infrastrukturę. Remontuje kolejne pawilony. Dzięki temu hodowla może być uzupełniana o nowe gatunki zwierząt. Podczas ostatnich 15 lat przeprowadzonych zostało ponad 170 inwestycji. Również i w tym roku  zoo nie zwalnia tempa i  realizuje kilkanaście kolejnych.

Źródło: ZOO Wroclaw
Źródło: ZOO Wroclaw

Największą tegoroczną inwestycją będzie budowa nowej Lwiarni wraz z częścią dla surykatek. Powstanie nowy pawilon zaprojektowany w stylistyce wioski afrykańskiej. Będzie on nawiązywał do etnicznych ornamentów i kolorystyki budynku Afrykarium. Koszt realizacji tej inwestycji wyniesie około 7,5 mln zł.

Kolejna inwestycja to budowa zimowiska na wybiegu flamingów. Budynek ten da im schronienie w chłodniejszych miesiącach roku. Planuje się również ocieplić pawilon Akwarium w zabytkowej części ogrodu. Ponadto zoo stara się o dofinansowanie jednej z największych inwestycji ostatnich lat. Chodzi o przebudowę zabytkowego pawilonu Terrarium, która wyniesie 75 mln zł.

Władze Wrocławia prowadzą rozmowy na temat kilkuhektarowej działki, która sąsiaduje z zoo. Mogłaby w przyszłości stanowić doskonały teren do rozbudowy ogrodu i utworzenia tam nowej lokomotywy rozwoju dla zoo – Strefy Safari.

Źródło: ZOO Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!