Opera Wrocławska wkracza w swój jubileuszowy, 80. sezon artystyczny.
Inauguracja tego wyjątkowego sezonu odbędzie się w dniach 6, 7 i 8 września. Trzy galowe koncerty to nie tylko początek nowego sezonu, ale także swoista podróż przez bogaty świat opery, który będzie celebrowany przez cały rok.
80 lat tradycji
Sezon artystyczny 2024/2025 będzie szczególnym momentem w historii Opery Wrocławskiej. To już 80 lat od powojennego wznowienia działalności tej instytucji, która przez dekady kształtowała kulturalny krajobraz Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Jubileuszowa gala inauguracyjna jest więc nie tylko świętem muzyki, ale także hołdem dla wszystkich artystów, dyrektorów i publiczności, którzy współtworzyli historię tego teatru.
Znakomite wykonania
Wielbiciele opery mogą liczyć na wyjątkowe doznania artystyczne. W programie gali znajdą się takie arcydzieła jak „Là ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” Mozarta, słynna „Habanera” z „Carmen” Bizeta czy podniosłe „Va pensiero” z „Nabucca” Verdiego. Nie zabraknie również mniej znanych utworów, które rzadko goszczą na scenach operowych. Jednym z takich rarytasów będzie uwertura do opery „Rienzi” Richarda Wagnera oraz aria Adriany Lecouvreur z opery Cilei.
Na scenie zaprezentują się wszystkie zespoły Opery Wrocławskiej, w tym orkiestra, balet, chóry operowy i dziecięcy, a także soliści. Całość poprowadzi Maestro Georgios Balatsinos, którego wrocławska publiczność miała już okazję poznać i docenić podczas majowej premiery „Włoszki w Algierze”. W repertuarze nie zabraknie wzruszających arii, romantycznych duetów oraz potężnych chórów, które na długo pozostaną w pamięci.
Zapowiedź nowego sezonu
Jubileuszowy sezon to nie tylko retrospekcja i celebracja minionych osiągnięć, ale także spojrzenie w przyszłość. W trakcie gali dyrektor Opery Wrocławskiej, Tomasz Janczak, zapowiedział nadchodzące wydarzenia, które z pewnością przyciągną uwagę miłośników opery. W programie sezonu 2024/2025 znalazły się m.in. premiery „Nabucca” Verdiego oraz „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego, które staną się jednymi z najważniejszych punktów artystycznego kalendarza Wrocławia.