25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaNieruchomościObniżka stóp procentowych - wpływ na rynek mieszkaniowy

Obniżka stóp procentowych – wpływ na rynek mieszkaniowy

-

Obniżka stóp procentowych, która miała miejsce w Polsce w drugiej połowie 2023 roku, wywołała wiele komentarzy na temat jej wpływu na rynek mieszkaniowy. Czy rzeczywiście wpłynęła ona na wzrost popytu na mieszkania? Czy zmieniła zainteresowanie inwestorów projektami mieszkaniowymi przeznaczonymi pod wynajem instytucjonalny? A może miała wpływ na plany inwestycyjne deweloperów?

Według ekspertów, obniżka stóp procentowych pozytywnie wpłynęła na popyt na mieszkania. Szacuje się, że w porównaniu do sytuacji sprzed roku obecnie sprzedaż mieszkań jest prawie trzykrotnie wyższa, a popyt na kredyty hipoteczne cztery razy wyższy. Jest to efekt m.in. obniżenia stóp procentowych, dzięki którym raty kredytów hipotecznych są niższe nawet o kilkaset złotych.

Jednak wpływ obniżki stóp procentowych jest ograniczony. Na rynku wciąż dominuje program Bezpieczny Kredyt 2 proc., który oferuje jeszcze niższe oprocentowanie. W związku z tym, wzrost popytu dotyczy przede wszystkim osób, które odkładały decyzję zakupową z powodu wysokich cen mieszkań lub restrykcyjnych warunków kredytowania.

Obniżka stóp procentowych nie wpłynęła znacząco na zainteresowanie inwestorów projektami mieszkaniowymi przeznaczonymi pod wynajem instytucjonalny. Deweloperzy, którzy planują inwestycje w tym segmencie, nadal opierają się przede wszystkim na programach rządowych, takich jak PFR Nieruchomości.

Deweloperzy nie planują znaczących zmian w swoich planach inwestycyjnych w związku z obniżką stóp procentowych. Firmy nadal realizują swoje długofalowe strategie, uwzględniając w nich czynniki makroekonomiczne.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!