29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneObowiązek wymiany kopciuchów - do kiedy?

Obowiązek wymiany kopciuchów – do kiedy?

-

Właściciele domów i mieszkań, którzy posiadają stare, nieefektywne piece na węgiel, mają obowiązek ich wymiany.

Terminy wymiany kopciuchów są różne w zależności od województwa. W niektórych województwach, takich jak mazowieckie i łódzkie, termin wymiany mija 1 stycznia 2024 roku. W innych województwach, takich jak dolnośląskie i pomorskie, termin wymiany mija 1 lipca 2024 roku. Za niewykonanie obowiązku wymiany kopciucha grozi kara grzywny w wysokości do 5000 złotych.

Wybierając pompę ciepła pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy producent ma wymagane certyfikaty, jak długo działa na rynku, czy daje gwarancję i zapewnia serwis oraz części zamienne. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się, że nasze rachunki za ogrzewanie nie tylko się nie zmniejszą, lecz nawet wzrosną kilkukrotnie. Jeżeli zdecydują się Państwo na zakup kotła na pelet bądź zgazowanie drewna, to wybrany zostanie produkt, który jako jedyny w programach rządowych musi posiadać certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium potwierdzające parametry deklarowane przez producenta – podkreśla dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Jakie urządzenia można zamontować?

W ramach Programów Ochrony Powietrza przestarzałe urządzenie grzewcze możemy zastąpić kotłem kondensacyjnym na gaz, który jest traktowany jako paliwo przejściowe, zaliczane do paliw kopalnych lub wymienić je od razu na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii: pompę ciepła czy kocioł na pelet.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Informacje dotyczące terminów wymiany kopciuchów i kar zawarte są na stronach wojewódzkich urzędów marszałkowskich.

Treść uchwał antysmogowych

Obowiązek wymiany kopciuchów to krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Polsce. Właściciele domów i mieszkań, którzy posiadają stare, nieefektywne piece na węgiel, powinni podjąć jak najszybciej działania w celu ich wymiany.

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!