12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaEkologiaObywatele kontra Komisja Europejska

Obywatele kontra Komisja Europejska

-

Komitet Obywatelski europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej” podjął zdecydowane kroki, inicjując postępowanie prawne przeciwko Komisji Europejskiej.

Zarzut? Niewypełnienie zobowiązania dotyczącego zakazu chowu klatkowego, składającego się z kluczowych obietnic złożonych w 2021 roku.

Złamanie obietnicy i ignorowanie woli obywateli

Pozew, złożony 18 marca 2024 roku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, jasno wskazuje na niespełnienie obietnicy przedstawienia przepisów zakazujących stosowania klatek w hodowli. Dokument podkreśla również, że europejska inicjatywa obywatelska została stworzona właśnie po to, by dać obywatelom UE większy wpływ na proces decyzyjny. Zaniechanie realizacji tak kluczowej obietnicy stoi w sprzeczności z ideą tego demokratycznego narzędzia.

Komisja Europejska obiecała obywatelom Unii, że wprowadzi zakaz stosowania klatek w hodowli. Zawiodła nie tylko ich, ale także 300 milionów zwierząt, które każdego roku rodzą się i umierają w klatkach. W międzyczasie Komisja przeprowadziła wszystkie niezbędne konsultacje i zleciła naukową ocenę hodowli klatkowej. Naprawdę nic już nie uzasadnia opóźnienia w publikacji przepisów kończących to makabryczne okrucieństwo. Rozpoczęliśmy więc ten proces w imieniu wszystkich odważnych obywateli i obywatelek, którzy wstawili się za cierpiącymi zwierzętami, ale także w imieniu samych zwierząt, które po prostu głosu nie mają. Zajmuję się tym tematem już dekadę i nie poddam się dopóki każda klatka nie będzie pusta – skomentowała Małgorzata Szadkowska, prezeska Fundacji Compassion in World Farming Polska oraz członkini skarżącego Komitetu Obywatelskiego.

Rekordowe poparcie i zignorowanie postulatów

Przypomnijmy, że w 2021 roku Komisja UE zobowiązała się do przedstawienia propozycji legislacyjnej dotyczącej unijnego zakazu chowu klatkowego do końca 2023 roku. Ta deklaracja była odpowiedzią na rekordowe poparcie dla inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”. Podpisało się pod nią 1,4 mln osób. Natomiast 170 organizacji pozarządowych, z Compassion in World Farming na czele, udzieliło jej merytorycznego wsparcia.

Odpowiedzialność i transparentność

Celem podjętych działań prawnych, wspieranych przez Compassion in World Farming, jest pociągnięcie Komisji Europejskiej do odpowiedzialności za zaniechanie działań w sprawie wspomnianej inicjatywy. To pierwszy tego typu przypadek w historii. W przypadku wygranej, Trybunał zmusi Komisję do opublikowania propozycji legislacyjnych w określonym terminie oraz udostępnienia akt inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”.

Nieludzkie warunki hodowli i sprzeciw społeczny

Warto zwrócić uwagę na skalę problemu. Każdego roku w klatkach zamykane są setki milionów zwierząt: świń, cieląt, kur, królików, gęsi i przepiórek. Warunki ich życia są skandaliczne. Niestety, Polska przoduje w niechlubnej statystyce. W klatkach hoduje się więcej zwierząt niż wynosi liczba obywateli naszego kraju.

Badanie Eurobarometru z października 2023 roku nie pozostawia złudzeń. Aż 89% obywateli UE (około 400 milionów osób) sprzeciwia się hodowli klatkowej. Również Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opowiedział się za wycofaniem klatek ze względu na dobrostan zwierząt.

patronat medialny
ŹródłoCIWF Polska
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...