10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPraca | HR | Kariera | EBOczekiwania kandydatów wobec procesu rekrutacji

Oczekiwania kandydatów wobec procesu rekrutacji

-

W dzisiejszych czasach kandydaci do pracy mają wysokie oczekiwania wobec procesu rekrutacyjnego. Chcą, aby był on szybki, prosty i transparentny.

Kandydaci najczęściej przeglądają oferty pracy na smartfonach (77%). CV natomiast wysyłają już najczęściej z laptopów (59%).

Krótka ścieżka aplikowania

56% kandydatów rzadziej aplikuje na oferty, które są pracochłonne, a zatem zawierają na przykład dodatkowy formularz do wypełnienia. 77% badanych chciałoby bowiem aplikować zaledwie kilkoma kliknięciami myszki. 7 na 10 kandydatów idzie jeszcze dalej, oczekując możliwości aplikowania na kilka podobnych ofert pracy za pomocą jednego kliknięcia.

Automatyzacja w rekrutacji

62% badanych doceniłoby automatyczny generator CV tworzący dokument na podstawie informacji z profilu na portalu rekrutacyjnym. 53% respondentów ocenia pozytywnie możliwość otrzymywania rekomendacji dotyczących ulepszeń w ich profilu kandydata na portalu rekrutacyjnym generowanych przez AI. 51% ocenia, że mogłoby to pozytywnie wpłynąć na ich stosunek do ofert pracy.

Listy motywacyjne

Respondenci niechętnie patrzą na listy motywacyjne, jeśli te są wymagane przez pracodawców. 37% badanych konieczność załączenia takiego dokumentu zniechęca do udziału w rekrutacji.

Transparentna komunikacja

76% badanych ocenia pozytywnie automatyczne informacje o statusie CV. Aż 81% respondentów uważa, że obecnie nadal pracodawcy zbyt rzadko odpowiadają na ich aplikacje. 1 na 5 badanych uważa przy tym, że czas na otrzymanie finalnej decyzji pracodawcy nie powinien być dłuższy niż tydzień.

Ogłoszenia o pracę

Ogłoszenie powinno być skonstruowane tak, by nie wprowadzało w błąd. Zawarta w nim nazwa stanowiska powinna zatem odpowiadać opisowi zadań i oczekiwań od potencjalnego pracownika. Sam opis powinien być z kolei możliwie precyzyjny. 81% badanych oczekuje wskazania przez pracodawcę w ogłoszeniu widełek płacowych. Brak takiej informacji zniechęca do udziału w rekrutacji znacznie ponad połowę (58%) z nich.

Równość szans

24% badanych przyznaje, że zniechęca ich do wysłania aplikacji ogłoszenie, które skierowane jest tylko do jednej płci. 62% z nich uważa, że dodawanie zdjęć do CV powinno pozostać praktyką z przeszłości.

Nowocześni kandydaci do pracy oczekują merytorycznego procesu rekrutacyjnego, w którym obie strony traktują się po partnersku. Chcą, aby był on szybki, prosty i transparentny. Pracodawcy powinni umożliwić aplikowanie na kilka ofert pracy za pomocą jednego kliknięcia.

Źródło: Pracuj.pl

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!