12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneŚwidnicaAmfory łużyckie odkryte podczas remontu w Świdnicy

Amfory łużyckie odkryte podczas remontu w Świdnicy

-

W trakcie remontu ulicy Kraszowickiej w Świdnicy natrafiono na niezwykłe znalezisko – dwie amfory łużyckie z epoki żelaza!

Te czarne, lśniące naczynia zdobione misternym rytem linii, pochodzą sprzed 2700 lat, z okresu 750-650 roku p.n.e.

Odkrycie to nie jest przypadkowe. Teren, na którym prowadzone są prace, to dawny cmentarz łużycki, odkryty już w 1854 roku. Wówczas natrafiono na ślady kilkudziesięciu grobów, a archeolodzy wydobyli urny popielnicowe i naczynia z darami grobowymi.

Obecne znalezisko jest niezwykle cenne, nie tylko ze względu na wiek i pochodzenie amfor, ale również ich nienaruszony stan. Zawartość naczyń może dostarczyć cennych informacji o życiu i wierzeniach łużyckiej społeczności.

Po zakończeniu badań archeologicznych amfory trafią prawdopodobnie do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, gdzie będzie można je podziwiać.

Odkrycie amfor łużyckich w Świdnicy to nie tylko sensacja archeologiczna, ale również świadectwo bogatej historii miasta i regionu. To dowód na to, że ziemia świdnicka skrywa jeszcze wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

Warto też wspomnieć, że remont ulicy Kraszowickiej, w trakcie którego natrafiono na amfory, to ważna inwestycja dla miasta. Obejmuje ona przebudowę jezdni, budowę ciągu pieszo-rowerowego, kanalizacji deszczowej i oświetlenia. Zakończenie prac planowane jest na koniec listopada 2024 roku.

Źródło: UM Świdnica

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...