26 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaBiznesOdpowiedzialność społeczna biznesu i instytucji publicznych

Odpowiedzialność społeczna biznesu i instytucji publicznych

-

26 kwietnia br. odbyło się seminarium zorganizowane przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie dotyczyło odpowiedzialności społecznej biznesu i instytucji publicznych. 

Firma, której core biznesu opiera się na paliwach kopalnianych może być odpowiedzialna społecznie i wdrażać ESG? W jaki sposób Urząd Miasta może przyciągać inwestycje zbliżające Wrocław do neutralności klimatycznej? Ile jest w Polsce przedsiębiorców, o których można powiedzieć, że w całości realizują politykę ESG w swojej firmie? 

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znalazły się podczas seminarium zorganizowanego z inicjatywy wykładowczyni UWr Marzeny Adamus. Spotkanie było dobrą okazją do rozmowy o emisji gazów cieplarnianych, wymiarach i. Rozmawiano również o inicjatywach miejskich związanych z migracją oraz aktywnościami miasta zmierzającymi do zeroemisyjności.

W spotkaniu brali udział:

  • Jacek Pluta i Grzegorz Synowiec – przedstawiciele Urzędu Miasta Wrocławia
  • Paweł Florkiewicz – reprezentujący fundusz WP2 Investments
  • Marek Friedman – niezależny ekspert ESG

Spotkanie było okazją do wejścia w dialog ze studentami i odpowiedzenia na ich pytania związane z tematem odpowiedzialności społecznej. Jacek Pluta i Grzegorz Synowiec pokazali studentom perspektywy tworzenia polityk miejskich. Omówili również temat sterowania polityką migracyjną w obliczu kryzysu, jaki spowodowała fala uchodźców po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

Czym jest ESG?

Rzetelną, wielowątkową definicję tego, czym jest ESG, jak działa efekt cieplarniany przedstawił niezależny ekspert Marek Friedman. Wyjaśnił, jak różnorodne mogą być podejścia do tego zagadnienia. Pokazał przykłady, jak politykę ESG realizują wybrane firmy. Podkreślił, że coraz ważniejszą rolę zaczynają odgrywać wskaźniki pokazujące wpływ przedsiębiorstw na środowisko. Zarówno w oczach inwestorów jak i klientów czy kontrahentów.

Strategie inwestycyjne a ESG?

Paweł Florkiewicz z kolei określił studentom, czego wymagają strategie inwestycyjne, aby mówić o rzetelnym ESG a nie tylko sztucznym „zazielenianiu” przedsiębiorstw. Podkreślił, że kluczem do realnych działań przynoszących wymierne i oczekiwane efekty jest przede wszystkim krytyczne myślenie zarówno na poziomie dojrzałych przedsiębiorców jak i wśród pokolenia wchodzącego dopiero na rynek pracy.

Nadchodzą nieuniknione zmiany w podejściu do inwestowania, wynikające ze sposobu myślenia młodego pokolenia – prognozował Paweł Florkiewicz, Partner WP2 Investments. Zrównoważone inwestycje, pozytywny wpływ przedsiębiorstwa na klimat będą dla wielu większym celem, ale i ważnym kryterium w podejmowaniu każdej aktywności zawodowej.

Podczas wystąpień i w trakcie dyskusji ze studentami świat biznesu „zderzył” się z instytucją publiczną na gruncie działań społecznych. Pytania ze strony studentów  dotyczyły bardzo różnych zakresów tego zagadnienia. Pytano np. o sposób w jaki miasto motywuje sektor prywatny do inwestycji na terenie Wrocławia, które przyspieszyłyby neutralność klimatyczną miasta. Albo też jak wygląda procedowanie własnego projektu biznesowego przed potencjalnymi inwestorami.

Najciekawsze, konstruktywne pytania zostały nagrodzone przez WP2 Investments i Urząd Miasta. Studenci mogli też aplikować na letnie staże w ww. Urzędzie i w funduszu WP2 Investments.

Źródło: WP2 Investments

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!