18.2 C
Wrocław
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesOgólnopolski Dzień bez Długów. Polacy o swoich finansach

Ogólnopolski Dzień bez Długów. Polacy o swoich finansach

-

Według najnowszego Indeksu wypłacalności Polaków i ich postaw wobec zadłużenia 2023, 90% Polaków deklaruje brak zaległości finansowych.

Badanie wykazało, że głównymi przyczynami zadłużenia są opóźnienia w spłacie rat kredytów gotówkowych (22%) oraz pożyczek od znajomych i rodziny (17%). Dodatkowo, 15% badanych ma zaległości z opłatami za prąd, gaz lub wodę, a taki sam odsetek zalega z czynszem.

W porównaniu z rokiem poprzednim, zauważalny jest spadek odsetka osób zatrudnionych na stałe wśród zadłużonych (11% wobec 42% w 2022 roku). Osoby pracujące na umowę o dzieło i zlecenie, uczniowie, studenci oraz osoby prowadzące dom mają trudności ze spłatą zobowiązań.

Polacy oceniają swoją kondycję finansową lepiej niż rok wcześniej. Wzrosła liczba osób uważających, że żyje im się dobrze, a zmalał odsetek tych, którzy określają swoją sytuację jako złą. Mimo poprawy kondycji finansowej, badanie pokazuje, że tylko 8% badanych uznaje swój poziom wiedzy finansowej za niski. Jednakże 38% nie czuje potrzeby zwiększenia swojej wiedzy w tym zakresie.

Chociaż ponad 70% ankietowanych uważa, że długi mogą przytrafić się każdemu, dla 35% z nich jest to wstydliwy temat. Jednak rozmowy na temat finansów przynoszą efekty – 43% zadłużonych Polaków czuje się odpowiedzialnych za swoje długi, co jest wzrostem o 4 punkty procentowe w porównaniu z rokiem poprzednim.

17 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów, który zainicjowała Grupa KRUK.

Źródło: KRUK

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!