12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaEkologiaJak ogrzewać dom drewnem i nie zbankrutować?

Jak ogrzewać dom drewnem i nie zbankrutować?

-

Silne mrozy w Polsce powodują, że rachunki za ogrzewanie rosną. Jak obniżyć koszty i jednocześnie dbać o środowisko?

Większość Polaków ogrzewa swoje domy za pomocą elektrycznych pomp ciepła, gazu lub węgla. Jednak te sposoby ogrzewania są coraz droższe. Pompy ciepła wymagają dużo energii elektrycznej, a jej ceny rosną. Gaz i węgiel są obciążone wysokimi podatkami od emisji CO2.

Alternatywą dla tych paliw jest drewno. Jest to najtańsze, a zarazem odnawialne źródło energii. W 2022 roku zaledwie 10% Polaków ogrzewało dom za pomocą drewna. Dlaczego tak mało osób decyduje się na ten sposób ogrzewania?

Jedna z przyczyn to przekonanie, że palenie drewnem jest szkodliwe dla środowiska. Rzeczywiście, emisja CO2 z 1 kg drewna jest wyższa niż z 1 kg węgla. Jednak należy pamiętać, że drzewa ciągle rosną. Pozyskiwanie drewna na opał, najczęściej w zgodzie z gospodarką o obiegu zamkniętym, nie wywołuje żadnych problemów dla dobrostanu leśnego.

Jak ogrzewać drewnem, aby było to bezpieczne i efektywne?

Przede wszystkim, należy używać drewna suchego, o wilgotności nie większej niż 20%. Mokre drewno spala się gorzej i powoduje więcej emisji. Dobrze jest również wybierać drewno gatunków twardych, które spala się wolniej i daje więcej ciepła. Ważne jest również odpowiednie urządzenie do spalania drewna. Piec lub kominek muszą być szczelne i sprawne. Ogrzewanie drewnem może być zarówno głównym, jak i dodatkowym źródłem ciepła w domu. Jest to sposób ogrzewania, który jest tani, ekologiczny i niezawodny.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...