23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPraca | HR | Kariera | EBOpinie pracowników o przełożonych w Polsce: dobre, ale nie idealne

Opinie pracowników o przełożonych w Polsce: dobre, ale nie idealne

-

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Great Place to Work® wynika, że pracownicy firm działających w Polsce ocenili swoich przełożonych lepiej niż cztery lata temu.

Porównując opinie pracowników do ocen wystawianych rok wcześniej nie widzimy większych zmian. Dopiero uwzględnienie większego przedziału czasowego pozwala na taką obserwację. Odsetek respondentów oceniających swoich przełożonych pozytywnie wzrósł przez cztery lata o 5-10 procent w zależności od treści pytania ankietowego. Średnio dla 18 pozycji ankiety, w których pada określenie „menedżerowie”, „kierownictwo” lub „zespół zarządzający”, zmiana wyniosła 7 procent.

Warto wymienić dwie pozycje będące miernikami skutecznego przywództwa, gdzie odnotowano w zaokrągleniu 10 procent poprawy:

  • „Kierownictwo kompetentnie zarządza firmą” (54,7% vs 45,2% w 2019 r.)
  • „Menedżerowie dostrzegają we mnie człowieka, a nie tylko pracownika” (52,3% vs 42,6% w 2019 r.).

Dla porównania – w pozycji „Nasz zespół zarządzający w pełni reprezentuje najlepsze cechy naszej firmy” zmiana wyniosła już tylko 5 procent (47,9% vs 42,7%). Zmiany rzędu 5-10 procent, które wystąpiły na przestrzeni czterech lat, choć mało odczuwalne, mogłyby wskazywać na dobry kierunek transformacji postaw menedżerów w Polsce.

Wśród 5 kolejnych sondaży rok 2019 okazał się najgorszy, jeśli chodzi o opinie pracowników o przełożonych. Dotyczy to każdej z 18 pozycji ankietowych. Ale 2023 rok nie jest wcale najlepszy. Okazuje się, że w przypadku 14 pozycji to początek 2021 roku był najlepszy, a dla 4 innych był to początek roku 2022. Wzrosty ocen pozytywnych wynosiły nawet 12 procent. Taki wzrost dotyczył wspomnianych wcześniej mierników skutecznego przywództwa. Tu poprawa dwunastoprocentowa wystąpiła już w 2021 roku, a więc po 2 latach. W tym samym czasie o 10 procent podskoczyła ocena zespołów zarządzających firmami.

W 2020 roku Polska przekonała się, że COVID-19 dotyczy również naszego kraju. Należało ochronić ludzki kapitał organizacji. Firmy wprowadziły dużo nieraz trudnych i kosztownych zmian w swoich organizacjach, aby uniknąć strat w ludziach. Nie były to zmiany fasadowe, więc pracownicy je dostrzegli. Nic dziwnego, że w sondażu przeprowadzonym na początku 2021 roku, a więc po 2020 roku, nastąpiła znaczna poprawa opinii pracowników o przełożonych.

Wnioski

W 2023 roku opinie pracowników o przełożonych pogorszyły się średnio o 2 procent. Jest to nieistotna i przejściowa zmiana, która może być spowodowana skupieniem się menedżerów na ratowaniu biznesu po pandemii.

Jednak wśród pracowników narosła podejrzliwość względem zarządzających firmą. Tylko 31 procent respondentów przyznało, że firma dzieli się zyskami z pracownikami uczciwie. Jednocześnie jedynie 35 procent pracowników w 2023 roku uważa, że w firmie wszyscy działają razem na rzecz wspólnej sprawy.

Źródło: Great Place To Work®

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!