Najnowszy raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” przynosi świetne wieści dla polskiego rynku pracy. Prognoza netto zatrudnienia na najbliższy kwartał wynosi +12%. To oznacza wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z poprzednimi prognozami. Ta pozytywna tendencja wskazuje na rosnące zaufanie i chęć firm do pozyskiwania nowych pracowników.
Według raportu, 31% badanych przedsiębiorstw planuje zwiększenie zatrudnienia. Jedynie 17% wskazuje na konieczność redukcji etatów. To oznacza, że osoby poszukujące zmiany pracy mogą spodziewać się większej liczby ofert, a organizacje chętniej niż dotychczas rozbudowują swoje zespoły.
Po dość sceptycznych nastojach rekrutacyjnych ze strony polskich pracodawców, z jakimi mieliśmy do czynienia w pierwszym półroczu tego roku, możemy mówić o swego rodzaju odbiciu. Organizacje z niemal wszystkich branż deklarują chęć powiększania zespołów. Sytuacja na rynku pracy w Polsce uległa poprawie, wróciliśmy do dwucyfrowych prognoz zatrudnienia, które notowaliśmy przed pandemią – mówi Tomasz Walenczak, dyrektor generalny Manpower w Polsce.
Analiza sektorów rynku pracy wykazała, że firmy z sektorów usług komunikacyjnych (+26%) oraz IT (+26%) planują największe rekrutacje. Te branże odnotowały również najwyższy wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem. Firmy z sektorów dóbr i usług konsumenckich (+16%) oraz przemysłu i surowców (+11%) również zamierzają powiększać swoje zespoły. W sektorach finansów i nieruchomości (+5%) oraz opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych (+4%) prognoza netto zatrudnienia wskazuje na niewielki wzrost rekrutacji. Z kolei branża energetyki i usług komunalnych nie planuje zmian (prognoza netto zatrudnienia wynosi 0).
Perspektywy zatrudnienia w regionach
Raport ManpowerGroup dostarcza również danych dotyczących regionalnych perspektyw zatrudnienia w Polsce. Największy wzrost zatrudnienia przewiduje się w regionie Południa (+20%), Wschodu (+16%) oraz Północnego-Zachodu (+13%). Firmy z centralnej części Polski prognozują zatrudnienie na poziomie +11%. Na Północy kraju prognozuje się mniejszy wzrost zatrudnienia (+6%), a firmy z południowego zachodu Polski deklarują bardzo niewielki wzrost (+2%).
Analiza danych wskazuje, że duże firmy (+18%), zatrudniające powyżej 250 pracowników, są najbardziej optymistycznie nastawione do zwiększenia zatrudnienia. Podobne prognozy (+16%) deklarują także małe organizacje zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Średnie przedsiębiorstwa (50-249 pracowników) wykazują większą ostrożność w rozbudowie zespołów, prognozując wzrost o +7%. Natomiast mikrofirmy, zatrudniające do 10 osób, planują minimalny wzrost zatrudnienia (+2%).
Raport ManpowerGroup daje optymistyczne prognozy dla polskiego rynku pracy. Rosnąca chęć firm do zwiększenia zatrudnienia oraz liczne oferty pracy w różnych sektorach stanowią dobrą wiadomość dla osób szukających nowych możliwości zawodowych. Perspektywy zatrudnienia w Polsce są obiecujące, a sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilna, co daje nadzieję na dalszy rozwój i wzrost gospodarczy.
Źródło: ManpowerGroup