25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneOptymizm konsumencki w Polsce - poprawa wskaźników w lipcu

Optymizm konsumencki w Polsce – poprawa wskaźników w lipcu

-

Według najnowszych danych GUS, w lipcu nastąpiła poprawa zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w Polsce. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 3,3 punktów procentowych w porównaniu z majem i o 16,8 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wyższe wartości niż w poprzednim miesiącu. Największy wzrost zanotowano w ocenie obecnej i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, odpowiednio o 6,1 i 3,1 punktów procentowych. Pozostałe składowe wskaźnika również wykazały wzrost: ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju wzrosła o 2,9 punktów procentowych, ocena obecnej sytuacji o 2,3 punktów procentowych, a ocena obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów o 1,9 punktów procentowych.

Kursy złotego i głównych walut, w tym euro, dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego oraz funta pozostają nadal stabilne. Oscylują one na poziomach sprzyjających obniżaniu inflacji CPI rok do roku. Rada Polityki Pieniężnej dopuszcza możliwość obniżki stopy bazowej. Teraz jest 6,7 procent przed końcem roku. W zasadzie wyklucza to możliwość podwyżki, pomimo, że inflacja nadal jest wysoka, a realna stopa bazowa NBP oraz realne stopy od depozytów bankowych są silnie ujemne. Inflacja CPI rok do roku w Polsce znacząco spada, ale jest nadal około 2 razy wyższa niż średnia w strefie euro, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. To uzasadnia informację GUS dotyczącą nastrojów konsumenckich w oparciu o oceny obecnej i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Warto pamiętać, że dojście do celu inflacyjnego, którym jest 2,5 procent jest możliwe w Polsce dopiero w roku 2025 lub nawet dopiero w kolejnym, podczas gdy dojście do 2-procentowej inflacji w strefie euro możliwe jest już w roku 2024 – podkreśla prof. Stanisława Gomułka, główny ekonomista BCC.

Kursy złotego i głównych walut, takich jak euro, dolar amerykański, frank szwajcarski i funt brytyjski, pozostają stabilne. Rada Polityki Pieniężnej rozważa możliwość obniżki stopy bazowej na poziomie 6,7 procent przed końcem roku, co wyklucza perspektywę podwyżki, mimo że inflacja pozostaje wysoka.

Inflacja CPI rok do roku w Polsce obniża się, ale nadal utrzymuje się na poziomie około dwukrotnie wyższym niż średnia w strefie euro, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. To wyjaśnia wyniki badania GUS dotyczące nastrojów konsumenckich, szczególnie związanych z ocenami finansowymi gospodarstw domowych.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!