25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaKulturaOrgany Englera w bazylice św. Elżbiety wrocławskiej znowu grają

Organy Englera w bazylice św. Elżbiety wrocławskiej znowu grają

-

Organy Englera, które przez 46 lat milczały w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu, powróciły do swojego dawnej świetności.

W 1976 roku pożar zniszczył słynne XVIII-wieczne organy Englera, które uchodziły za najbogatszy instrument na Śląsku zarówno pod względem artystycznym, jak i muzycznym. Ich złocenia, malowidła oraz setki rzeźbionych detali czyniły z nich prawdziwe arcydzieło. Teraz, po wielu latach, miasto dokonało odbudowy tego wyjątkowego instrumentu, angażując do pracy ponad 200 rzeźbiarzy, malarzy i stolarzy. Wszystkie elementy, włącznie z piszczałkami, zostały odtworzone z dbałością o najmniejsze detale. Największa piszczałka mierzy aż 12 metrów wysokości, podczas gdy najmniejsza ma zaledwie 6 milimetrów. Rzeźbione elementy organów zostały pokryte 24-karatowym złotem, nadając im niezwykły blask.

Nowy sezon koncertowy

Po ubiegłorocznym sukcesie cyklu koncertowego na organach Englera, rusza kolejny sezon występów. Wyjątkowy koncert, poświęcony 40. rocznicy pierwszej wizyty Papieża Polaka we Wrocławiu, otworzy nowy sezon. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godzinie 18:00 w bazylice św. Elżbiety.

W planie są również duże koncerty, które odbędą się 15 sierpnia oraz 11 listopada o godzinie 19:00. Będą one poświęcone odpowiednio pieśniom wojskowym i patriotycznym. Warto podkreślić, że wszystkie koncerty na organach Englera są bezpłatne. Pozostałe koncerty będą odbywały się cyklicznie co piątek o godzinie 19:00.

Źródło: UM Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!