10.2 C
Wrocław
sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaNieruchomościOsiedla z PRL-u wracają do łask! Wrocław chroni ich unikalny charakter
reklama

Osiedla z PRL-u wracają do łask! Wrocław chroni ich unikalny charakter

-

Wrocław stawia na ochronę osiedli blokowych z czasów PRL-u.

Od początku 2023 roku uchwalono cztery Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) obejmujące te tereny, obejmując ochroną łącznie 50 ha miasta. W planach jest objęcie ochroną kolejnych 100 ha. Na osiedlach z czasów PRL-u mieszkają setki tysięcy wrocławian, a miasto chce chronić te przestrzenie przed chaotyczną zabudową.

Dlaczego ochrona jest tak ważna?

Osiedla z czasów PRL-u charakteryzują się stosunkowo niską intensywnością zabudowy, co zapewnia dobre doświetlenie mieszkań. Duże przestrzenie międzyblokowe wypełnia zieleń, która naturalnie urosła przez kilkadziesiąt lat. To cechy, które czynią te osiedla wyjątkowymi i wartymi ochrony. Niestety, istnieje ryzyko, że inwestorzy będą chcieli zabudować te tereny, co negatywnie wpłynęłoby na ich charakter.

Gdzie uchwalono nowe plany?

Nowe MPZP obejmują m.in.:

  • Popowice (rejon ulic Rysiej i Niedźwiedziej)
  • Wschodnią część Polanki
  • Nowy Dwór (Rogowska)
  • Północną część Szczepina (Inowrocławska)

Plany na przyszłość

Miasto planuje uchwalenie kolejnych MPZP dla osiedli blokowych, m.in.:

  • Osiedla Przyjaźni
  • Zachodniej części Polanki
  • Centrum Szczepina (ograniczonego ulicami Legnicką, Młodych Techników i Zachodnią)

Przykłady udanej ochrony

Wrocław już wcześniej interweniował w celu ochrony osiedli blokowych. Na Szczepinie uchwalono MPZP na wniosek mieszkańców, którzy sprzeciwiali się budowie 55-metrowego wieżowca przy ulicy Inowrocławskiej. Na Nowym Dworze plan miejscowy uchwalono, aby chronić funkcję sportowo-rekreacyjną basenu, na terenie którego inwestor chciał budować mieszkania.

Wyzwania

Nie wszystkie osiedla blokowe są w idealnym stanie. Zdarza się, że zaplanowane w latach 70. i 80. pawilony usługowe nigdy nie powstały, a te, które zbudowano, wymagają gruntownego remontu. To może kusić inwestorów do zastępowania ich nowymi budynkami mieszkalnymi. Podobnie jest z placami targowymi. Na szczęście, w uchwalonych planach dla Popowic i Polanki zapewniono utrzymanie funkcji lokalnego handlu, dopuszczając również budowę hal targowych.

Osiedla z potencjałem

Osiedla blokowe z czasów PRL-u mają swoje wady, ale ich kompozycja przestrzenna jest spójna i logiczna. Po kilkudziesięciu latach rozrostu miasta większość z nich jest dobrze skomunikowana z centrum. Przykładem jest Nowy Dwór, który kiedyś był położony „na końcu świata”, a dziś jest łatwo dostępny tramwajem.

Masz newsa, pomysł na artykuł, który mógłby zainteresować naszych czytelników? Pisz śmiało na redakcja@forcenews.pl.

ŹródłoUM Wrocław
reklama

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

Patronat medialny

POLECANE WYDARZENIA