16.8 C
Wrocław
wtorek, 28 maja, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneWrocławOtwarcie Szklarni w Ogrodzie Botanicznym UWr

Otwarcie Szklarni w Ogrodzie Botanicznym UWr

-

Dziś miało miejsce oficjalne otwarcie szklarni Uniwersytetu Wrocławskiego po gruntowym remoncie. 

Zapraszamy do Afryki! Takie słowa można było usłyszeć dziś w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego podczas oficjalnego otwarcia nowo wyremontowanych szklarni.

Otwarcie Szklarni w Ogrodzie Botanicznym UWr
Źródło: UWr – Ogród, otwarcie szklarni, fot. Dominika Hull

Przewodnikiem po nowych obiektach był sam dyrektor Ogrodu Botanicznego prof. Zygmunt Kącki. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego przecięcia wstęgi. Dokonali tego prof. Robert Olkiewicz, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele instytucji współfinansujących remont.

Ogród jest coraz piękniejszy i popularniejszy – podkreślał Rektor UWr. – W ubiegłym roku miejsce to odwiedziło ponad 200 tys. osób. Wraz z Oratorium Marianum i Aulą Leopoldina, Ogród jest wizytówką Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przedsięwzięcie nie było proste. Najpierw, przed rozpoczęciem remontu, należało zabezpieczyć roślinność. Przenoszenie kaktusów rozpoczęło się na początku 2021 roku, w połowie roku ruszyły prace rozbiórkowe. Remont trwał do 2022 r. Następnie należało obiekt przygotować do nasadzeń.

Dziś obiekt już w pełni obsadzony jest roślinnością

Jedna ze szklarni prezentuje florę z obszaru Afryki z niezwykłymi okazami. Na przykład welwiczja przedziwna, allaudia, pachypodium czy pelargonie sukulentowe. Druga, to roślinność z Meksyku z przedstawicielami rodziny kaktusowatych. Natomiast trzecia, to szklarnia tzw. mnożarka, która umożliwia rozmnażanie generatywne i wegetatywne roślin.

W nowych szklarniach uprawiamy wiele bardzo cennych gatunków, możliwa jest również ochrona ex-situ – podkreśla prof. Zygmunt Kącki. – Wcześniej szklarnie nie spełniały warunków by móc w nich uprawiać szczególnie trudne, a często zagrożone wyginięciem w naturze gatunki roślinności sukulentowej, które my jako Ogród powinniśmy objąć szczególną opieką.  W nowych obiektach możemy sterować klimatem, a przy tym, co dla nas jako jednostki uniwersyteckiej bardzo ważne – są to budynki ekonomiczne i ekologiczne.

Remont udało się zrealizować dzięki uzyskaniu dofinansowania z projektu realizowanego w ramach NFOŚiGW. Jak również dzięki wsparciu władz Uniwersytetu Wrocławskiego. Całe zadanie, czyli remont (4 szklarni) to koszt blisko 10 milionów złotych. Z tej kwoty ok. 4 miliony Ogród otrzymał z NFOŚiGW.

Obecnie trwa odbudowa zabytkowej kaktusiarni. Jest to czwarta szklarnia realizowana w ramach tego samego zadania. Koniec remontu planowany jest w tym roku. Kolejne działanie to odbudowa Palmiarni, którą zamknięto w 2006 roku.

Źródło: UWr

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!