12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneWrocławOtwarcie wystawy laureatów Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Otwarcie wystawy laureatów Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

-

Od dziś na wrocławskim rynku możemy podziwiać wystawę poświęconą laureatom Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nagroda ta została ustanowiona w 2004 roku przez samego Jana Nowaka-Jeziorańskiego. 

Na wrocławskiej wystawie zobaczymy wszystkich dotychczasowych laureatów Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Łącznie jest ich 19, a ich działania miały wpływ na obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowo-Wschodniej. W gronie laureatów znajdują się takie osobistości jak Tadeusz Mazowiecki – pierwszy premier III RP, George H. W. Bush – 41. prezydent Stanów Zjednoczonych czy Zbigniew Brzeziński – doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA. Wrocław pragnie w ten symboliczny sposób oddać hołd laureatom Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Jan Nowak-Jeziorański to wybitna postać, niezwykle mocno związana z Wrocławiem. To on zdecydował, że cała jego spuścizna znajduje się w naszym mieście, w Ossolineum. On też  powołał do życia tę wrocławską nagrodę, której sylwetki laureatów prezentujemy na wrocławskim Rynku – mówi Marek Mutor, wicedyrektor wrocławskiego Ossolineum.

Wystawa, która znajduje się na północnej pierzei Rynku, jest również inauguracją przygotowań do niedzielnej gali wręczenia Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Podczas tej uroczystości do grona laureatów oficjalnie dołączy Andrij Deszczycia, były Ambasador Ukrainy w Polsce.

Uroczyste wręczenie Nagrody odbędzie się w niedzielę (4.06) o godzinie 19:00 w ogrodach wrocławskiego Ossolineum. Dodatkowo, przez cały dzień (4.06) na hasło „Kurier z Warszawy” będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Pana Tadeusza. W tym również ekspozycję poświęconą Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Wystawę można oglądać do 12 czerwca.

Nagrodę ustanowił Jan Nowak-Jeziorański we współpracy z Kolegium Europy Wschodniej, miastem Wrocław, Uniwersytetem Wrocławskim oraz Zakładem Narodowym im. Ossolińskich.

Źródło: UM Wrocław

 

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...