29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalnePałac w Suchej Górnej - co warto zobaczyć w odrestaurowanym zabytku?

Pałac w Suchej Górnej – co warto zobaczyć w odrestaurowanym zabytku?

-

Po gruntownym remoncie i renowacji oficjalnie otwarto Pałac w Suchej Górnej.

Odrestaurowany XVIII-wieczny obiekt zachwyca zwiedzających nie tylko imponującą architekturą, ale i bogatą ofertą kulturalno-edukacyjną.

Pałac w Suchej Górnej to przykład barokowej architektury, wzniesiony w 1725 roku przez ród von Reibnitz. Na przestrzeni wieków obiekt zmieniał właścicieli, przechodząc m.in. w ręce rodziny von Richthofen, a po II wojnie światowej stając się siedzibą PGR-u. Dopiero w 2018 roku gmina Polkowice nabyła pałac, rozpoczynając jego kompleksową rewitalizację.

Zwiedzanie i odkrywanie historii

Odrestaurowany pałac zachwyca zwiedzających nie tylko odnowioną elewacją, ale i pięknymi wnętrzami. Szczególną uwagę przykuwa sala reprezentacyjna, w której odkryto unikalne freski z XVIII wieku. To właśnie tam odbywać się będą m.in. śluby cywilne, a także koncerty, spektakle i spotkania autorskie.

W pałacu mieści się również archiwum społeczne, gromadzące pamiątki i dokumenty dotyczące historii regionu i jego mieszkańców. Ważną funkcję edukacyjną pełni sala małego strażaka, gdzie dzieci i młodzież mogą poznać tajniki strażackiej profesji.

Ośrodek kultury i edukacji

Pałac w Suchej Górnej staje się nie tylko centrum życia kulturalnego gminy, ale i miejscem edukacji i integracji mieszkańców. W planach są liczne warsztaty, wystawy, koncerty i inne wydarzenia, które przyciągną zarówno lokalną społeczność, jak i turystów.

Remont pałacu kosztował 15 milionów złotych. Został on sfinansowany głównie z budżetu gminy Polkowice, a dofinansowanie w wysokości 800 tys. zł pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

ŹródłoUG Polkowice
Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!