25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaBiznesParagon - dowód uczciwej transakcji

Paragon – dowód uczciwej transakcji

-

Paragony są kluczowymi dokumentami potwierdzającymi transakcje zakupu towarów lub usług. Mimo że mogą wydawać się nieistotne, mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Niestety, nieuczciwi przedsiębiorcy często unikają wydawania prawidłowych paragonów, co prowadzi do unikania płacenia podatków i wyłudzania VAT-u.

Nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy nie wystawiają paragonów lub wystawiają je nieprawidłowo, ukrywają swoje przychody i unikają opłacania podatków. To prowadzi do strat budżetu państwa i utrudnia walkę z nieuczciwą konkurencją. Warto pamiętać, że każdy paragon wpłaca się do budżetu państwa i ma znaczenie dla nas wszystkich.

Korzystając z paragonów i wspierając uczciwą konkurencję, możemy przyczynić się do zwalczania oszustw paragonowych. Jeśli nie otrzymamy paragonu fiskalnego, powinniśmy to zgłosić odpowiednim organom, takim jak urząd skarbowy lub specjalny numer interwencyjny. Warto również sprawdzać, czy otrzymany paragon jest prawidłowo wystawiony.

W większości przypadków sprzedawcy są zobowiązani do wystawienia paragonu za sprzedane towary i usługi osobom fizycznym. Istnieją jednak wyjątki, takie jak rolnicy ryczałtowi, właściciele sklepów internetowych czy podatnicy, których roczna sprzedaż nie przekracza 20 tys. zł.

Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację e-Paragony, która pozwala w łatwy i anonimowy sposób zarządzać paragonami, dokumentować wydatki, zgłaszać nieprawidłowości. Aplikacja przyczynia się do skutecznego zwalczania oszustw paragonowych i pozwala na pobranie e-paragonu, gdy sprzedawca jest wyposażony w kasę online.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani do korzystania z kas rejestrujących online, które przekazują dane o transakcjach bezpośrednio do bazy danych KAS. Obowiązek ten obejmuje branże takie jak gastronomia, sprzedaż paliw, usługi fryzjerskie czy opieka medyczna. Wykorzystanie kas jest ważne dla poprawy kontroli podatkowych i walki z oszustwami.

Źródło: KAS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!