12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNieruchomościParki handlowe vs. biurowce - gdzie inwestować w 2024 roku?

Parki handlowe vs. biurowce – gdzie inwestować w 2024 roku?

-

W 2023 roku parki handlowe i obiekty typu convenience stały się prawdziwymi gwiazdami polskiego rynku nieruchomości.

Inwestorzy coraz chętniej lokują kapitał w tych aktywach, wyprzedzając pod tym względem nawet popularne biurowce.

Rok wyzwań i zaskoczeń

Rok 2023 na rynku inwestycyjnym był okresem spowolnienia. Wysokie koszty kredytowania, ograniczony dostęp do finansowania i ogólna sytuacja makroekonomiczna skłoniły inwestorów do większej ostrożności. W efekcie, wartość inwestycji w Polsce spadła o około 70% w porównaniu z rokiem 2022.

Nieruchomości handlowe na fali wzrostu

W tym niełatwym czasie, sektor nieruchomości handlowych okazał się być zaskakująco odporny. Z wolumenem transakcji przekraczającym 440 milionów euro, uplasował się na drugim miejscu, zaraz za magazynami. Inwestorów przyciągnęły przede wszystkim parki handlowe i obiekty typu convenience, które odpowiadały za ponad 60% wolumenu transakcyjnego w tym sektorze.

Dlaczego parki handlowe są tak atrakcyjne?

  • Stabilny dochód. Parki handlowe oferują długoterminowe umowy najmu z renomowanymi sieciami handlowymi, co zapewnia stabilny strumień przychodów.
  • Ograniczone ryzyko. W przeciwieństwie do biurowców, parki handlowe są mniej narażone na wahania koniunktury gospodarczej. Nawet w czasie pandemii, gdy wiele firm zamykało swoje biura, parki handlowe cieszyły się dużą popularnością.
  • Atrakcyjne stopy zwrotu. Inwestycje w parki handlowe generują wyższe stopy zwrotu niż inne sektory nieruchomości, takie jak biura czy mieszkania.
  • Szeroki wybór. Na polskim rynku jest dostępnych wiele parków handlowych o różnej wielkości i lokalizacji, co pozwala inwestorom na wybór optymalnego produktu.

Nowi gracze na rynku

W 2023 roku na polski rynek inwestycyjny wkroczyło wielu nowych graczy, zainteresowanych nieruchomościami handlowymi. Pojawiły się firmy z Litwy, Czech, Niemiec, Francji i Austrii. Swoje plany ekspansji ogłosił również fundusz Newgate Investment z Ukrainy, który chce zainwestować w Polsce 400 milionów euro w ciągu najbliższych czterech lat.

Przyszłość należy do parków handlowych

Rok 2024 zapowiada się dla parków handlowych równie obiecująco. Duża ilość obiektów w budowie, niski poziom pustostanów i rosnąca popularność formatów convenience sprawiają, że ten sektor jest niezwykle atrakcyjny dla inwestorów.

Decydujący wpływ na przyszłość rynku będzie miał koszt finansowania inwestycji i dostępność kapitału. Wyczekiwana obniżka stóp procentowych w Europie może zachęcić do powrotu na rynek dużych, międzynarodowych graczy.

Źródło: LBC Invest

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...