23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaZdrowiePierwszy pacjent dorosły leczony terapią CAR-T na Dolnym Śląsku

Pierwszy pacjent dorosły leczony terapią CAR-T na Dolnym Śląsku

-

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu odnotowano przełomowy moment w leczeniu chłoniaka rozlanego z dużych komórek B. Po raz pierwszy na Dolnym Śląsku terapia CAR-T została zastosowana u dorosłego pacjenta, otwierając nowe perspektywy w walce z tą ciężką chorobą.

Terapia CAR-T, czyli terapia genowo-komórkowa, jest innowacyjnym podejściem w leczeniu chłoniaka rozlanego z dużych komórek B. Od 1 maja 2022 r. terapia ta jest refundowana w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem. Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku, jako pierwsza placówka na Dolnym Śląsku podjęła się leczenia pacjentów dorosłych przy użyciu terapii CAR-T.

Wykonanie terapii CAR-T u pierwszego dorosłego pacjenta stanowi ważny krok w walce z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B. Dotychczas leczenie tej postaci chłoniaka stanowiło wyzwanie. Natomiast terapia CAR-T daje nową nadzieję na zatrzymanie rozwoju choroby i poprawę jakości życia pacjentów.

Bardzo się cieszę, że obecnie na Dolnym Śląsku jest szeroko dostępna refundowana terapia CAR -T dla dorosłych. Do tej pory musieliśmy kierować naszych pacjentów do jednego z ośrodków już certyfikowanych, znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania chorego. Nasza klinika  to pierwszy na Dolnym Śląsku i 8 w kraju ośrodek, w którym  dzięki stosowaniu tej terapii możemy dać nadzieję dorosłym pacjentom u których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Wróbel, kierownik Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku.

Terapia CAR-T polega na modyfikacji genetycznej limfocytów T pacjenta, aby stały się one zdolne do rozpoznawania i niszczenia komórek nowotworowych. Poprzez dodanie chimerowego receptora antygenowego, limfocyty T są w stanie skutecznie zwalczać chłoniak rozlany z dużych komórek B.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu od dawna jest ośrodkiem referencyjnym w leczeniu chłoniaków. Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku posiada doświadczony zespół specjalistów oraz nowoczesną infrastrukturę. Pierwszy dorosły pacjent leczony terapią CAR-T w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu to istotny kamień milowy w historii walki z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B na Dolnym Śląsku.

Terapia CAR-T ma potencjał zmienić życie wielu pacjentów dotkniętych chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B. Dzięki niej istnieje realna szansa na skuteczne zwalczanie tej agresywnej choroby, poprawę długoterminowych wyników leczenia oraz wzrost przeżywalności pacjentów.

Źródło: USK Wrocław

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!