10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZEPierwszy w Polsce Regionalny Plan Adaptacji do Zmian Klimatu

Pierwszy w Polsce Regionalny Plan Adaptacji do Zmian Klimatu

-

Coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, powodzie czy gwałtowne burze, niosą ze sobą ogromne straty materialne i narażają życie ludzi. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy alarmuje, że rocznie Polska traci przez nie średnio 6 mld zł. W ciągu ostatnich 20 lat straty z tego tytułu sięgnęły 115 mld zł.

W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatu, województwo śląskie staje się pionierem w walce z globalnym ociepleniem. Jako pierwszy region w kraju podjęło się opracowania Regionalnego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu. To ambitny projekt, którego celem jest wypracowanie strategii dostosowania się do nowych warunków klimatycznych i minimalizowania ich negatywnych skutków.

Dlaczego adaptacja na poziomie regionalnym jest kluczowa?

Zmiany klimatu nie dotykają Polski równomiernie. Każdy region doświadcza ich w inny sposób, co wymaga indywidualnego podejścia do adaptacji. Regionalny Plan Adaptacji pozwoli na uwzględnienie specyfiki Śląska i opracowanie rozwiązań adekwatnych do lokalnych potrzeb.

Plan ten będzie dotyczył wielu obszarów, m.in.:

  • Gospodarki wodnej: Opracowanie strategii zapobiegania suszom i powodziom, a także racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi.
  • Rolnictwa: Wdrażanie nowych technologii rolniczych odpornych na suszę i inne ekstremalne zjawiska pogodowe.
  • Leśnictwa: Zapewnienie ochrony lasów przed szkodnikami i chorobami oraz sadzenie gatunków drzew bardziej odpornych na zmiany klimatu.
  • Infrastruktury: Modernizacja infrastruktury drogowej, energetycznej i telekomunikacyjnej, aby była ona bardziej odporna na ekstremalne zjawiska pogodowe.
  • Zdrowia publicznego: Wdrażanie programów profilaktyki chorób przenoszonych przez komary i inne owady, a także zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej.

Korzyści z Regionalnego Planu Adaptacji

Oprócz ochrony przed negatywnymi skutkami zmian klimatu, Regionalny Plan Adaptacji może przynieść również wiele innych korzyści dla Śląska:

  • Stymulować rozwój zielonej gospodarki: Inwestycje w technologie adaptujące do zmian klimatu mogą stworzyć nowe miejsca pracy i przyczynić się do rozwoju regionalnej gospodarki.
  • Poprawić jakość życia mieszkańców: Działania adaptacyjne mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza i wody, a także zwiększyć dostęp do terenów zielonych.
  • Wzmocnić odporność regionu na kryzysy: Dobrze przygotowany plan adaptacji może pomóc w szybszym i bardziej efektywnym reagowaniu na klęski żywiołowe i inne katastrofy.

Regionalny Plan Adaptacji do Zmian Klimatu to ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju Śląska. To również przykład dla innych regionów w Polsce, jak można skutecznie walczyć z globalnym ociepleniem. Opracowanie planu potrwa do czerwca 2024 roku.

ŹródłoIOŚ-PIB

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!