23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławPlac Nowy Targ we Wrocławiu zamienia się w zieloną oazę

Plac Nowy Targ we Wrocławiu zamienia się w zieloną oazę

-

Wrocławski Plac Nowy Targ, znany dotychczas z betonowej nawierzchni, przechodzi metamorfozę, zamieniając się w prawdziwą zieloną oazę.

W ramach ambitnego projektu zazielenienia, na placu zostanie posadzonych ponad 63 tysiące roślin, tworząc przepiękny krajobraz. Ta innowacyjna inicjatywa nie tylko estetycznie odmieni przestrzeń, ale także przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz adaptacji miasta do zmian klimatycznych.

Przebudowa dla zielonego dachu

Przeobrażenie Placu Nowy Targ wiąże się z kompleksową przebudową jego konstrukcji, uwzględniając istniejący parking podziemny. Jednym z kluczowych elementów projektu jest zastosowanie systemu zielonego dachu, który wymaga częściowej rozbiórki obecnej nawierzchni z kostki i płyt. Nowe warstwy technologiczne, wypełnione specjalnym substratem glebowym, staną się nowym domem dla ponad 63 tysięcy roślin, w tym 172 drzew, ponad 27 tysięcy bylin, 193 paproci, blisko 13 tysięcy traw, 23 tysiące roślin cebulowych oraz pnącza. To nie tylko wprowadzi naturalne piękno, ale również przyczyni się do poprawy zdrowia i dobrostanu mieszkańców.

Plac Nowy Targ we Wrocławiu zamienia się w zieloną oazę
Źródło: UM Wrocław

Prace konstrukcyjne i elementy małej architektury

W ramach projektu przewiduje się rozbiórkę nawierzchni placu na różnych głębokościach, dostosowanych do lokalizacji, sięgając nawet 60 cm. Nowe warstwy izolacji, warstwy drenująco-retencyjne oraz specjalny substrat zastąpią obecną nawierzchnię, zapewniając optymalne warunki wzrostu roślin. Dodatkowo, podniesienie rabat o 25 cm pozwoli na lepsze zagospodarowanie przestrzeni i umożliwi dalszy rozwój zieleni. Prace obejmują także budowę przyłącza wodociągowego, systemu automatycznego nawadniania oraz remont elementów małej architektury. Nowe oświetlenie placu oraz punkty zasilania dla food trucków staną się dodatkowym atutem dla mieszkańców i odwiedzających.

Przetarg i czas realizacji

Przetarg na realizację projektu zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Jeśli uda się go rozstrzygnąć do sierpnia, planowane prace zakończą się wiosną 2024 roku. Szacowany koszt całego przedsięwzięcia to około 8 milionów złotych. Priorytetem jest pierwszy etap, który skupia się na wprowadzeniu dużej ilości zieleni na placu. Jednak, jeśli środki finansowe pozwolą, w planach jest również budowa fontanny w przyszłości. Oznaczałoby to kolejny krok w zagospodarowaniu Placu Nowy Targ, a wraz z nią ogłoszony zostanie konkurs na projekt rzeźby, która uzupełni fontannę, dodając jeszcze większy urok i atrakcyjność temu miejscu.

Źródło: UM Wrocław

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!