Administracja publiczna to jeden z największych pracodawców w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku zatrudniała ona ponad 456 tys. osób. Wysokość zarobków w tym sektorze jest często krytykowana, uznawana za zbyt niską. Czy to jednak prawda?
Z przeprowadzonych badań wynika, że pracownicy administracji publicznej zarabiają więcej niż „podobni” pracownicy w sektorze prywatnym w większości województw. Pracownicy administracji publicznej zarabiają mniej niż „podobni” pracownicy w sektorze prywatnym tylko w czterech województwach, w tym w mazowieckim i trzech innych stosunkowo wysoko rozwiniętych województwach (małopolskim, dolnośląskim i pomorskim). Najwyższe premie płacowe w administracji publicznej występują z kolei w województwach słabiej rozwiniętych.
Analiza wyników
Wyniki badań pokazują, że system wynagrodzeń w administracji publicznej jest w pewnym stopniu dopasowany do warunków na lokalnym rynku pracy. W województwach słabiej rozwiniętych pracownicy administracji publicznej zarabiają więcej niż w sektorze prywatnym, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników. W województwach wysoko rozwiniętych, gdzie rynek pracy jest bardziej konkurencyjny, pracownicy administracji publicznej zarabiają mniej niż w sektorze prywatnym.
Rekomendacje
Na podstawie wyników badań można wysnuć następujące rekomendacje dotyczące zmian w systemie wynagrodzeń w administracji publicznej:
- Płace w administracji publicznej powinny być lepiej dostosowane do lokalnych warunków.
- W województwach słabiej rozwiniętych płace powinny być wyższe, aby zachęcić pracowników do pracy w administracji.
- W województwach wysoko rozwiniętych płace powinny być niższe, aby zmniejszyć lukę płacową między sektorem publicznym a sektorem prywatnym.
Źródło: MarketNews24