Wzrost ataków hakerskich, phishingu i innych oszustw w świecie kryptowalut staje się poważnym problemem. Tylko w pierwszej połowie 2023 roku przestępcy wyłudzili ponad 656 milionów dolarów, siejąc dezinformację, podszywając się pod znane platformy i wykorzystując chwyty psychologiczne.
Według raportu Beosin, firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie Web3, przestępcy coraz sprytniej wykorzystują niewiedzę i zaufanie inwestorów. Ataki hakerskie, phishing i scamy (oszustwa) zyskują na skali i złożoności, stanowiąc poważne zagrożenie dla ekosystemu kryptowalut.
Wykorzystanie liderów branży
Binance, jako wiodący gracz na rynku kryptowalut, często pada ofiarą oszustów, którzy podszywają się pod pracowników giełdy. Oszuści wykorzystują telefon, a nawet komunikatory, takie jak WhatsApp, by przekonać niewinne ofiary do udostępnienia swoich danych osobowych i dostępu do konta. Oszuści, podszywając się pod różne znane platformy, oferują inwestorom „okazję życia”. Twierdzą, że inwestycja przyniesie ogromne zyski lub obiecują dostęp do kryptowalut wartej fortunę. W rzeczywistości jest to pułapka, by zdobyć wrażliwe dane i skraść środki.
Działania w obronie
Binance podejmuje energiczne kroki, by chronić swoich użytkowników. Zespół zwalczania oszustw, składający się z doświadczonych profesjonalistów, działa na wielu frontach. Platforma przeprowadza również szkolenia dla organów ścigania, pomagając im w identyfikacji i przeciwdziałaniu oszustwom kryptowalutowym.
Na WhatsApp’ie pojawia się coraz więcej grup, które sugerują powiązania z Binance. Z jednej strony chwalą się, że służą jako miejsce do wymiany informacji rynkowych i wspólnego tradingu, z drugiej sugerują, że są na nich obecni pracownicy naszej giełdy. Nic z takich informacji nie jest jednak prawdą, a dołączający do takich grup mogą paść ofiarą oszustów. Istnieje tylko jedna oficjalna grupa zrzeszająca użytkowników Binance na Telegramie. Jej nazwa to Binance Polish” – wyjaśnia Beata Wiśnicka, Money Laundering Reporting Officer (MLRO) w Binance Poland.
Raport Beosin wykazał, że oszustwa oparte na włamaniach na giełdy oraz phishingu są najczęstszymi atakami, przynoszącymi największe zyski. „Rug pull” i oszustwa randkowe również zyskują na popularności, wykorzystując naiwność inwestorów.
Aby uniknąć oszustw kryptowalutowych, warto zawsze sprawdzać źródło informacji. Pracownicy renomowanych platform nie będą prosić o poufne dane poprzez komunikatory. Edukacja i ostrożność to kluczowe narzędzia w walce z oszustwami.
Źródło: Materiał prasowy