niedziela, 3 marca, 2024

Płatności gotówkowe bez nowych ograniczeń

Data:

Udostępnij przez:

patronat medialny

Od 21 lipca 2023 roku, limity płatności gotówkowych pozostają bez zmian. Dla klientów indywidualnych zachowana jest możliwość płacenia banknotami i bilonem bez ograniczeń. W rozliczeniach między przedsiębiorcami obowiązuje próg 15 tysięcy złotych.

To wynik podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, która unieważniła wprowadzenie nowych restrykcji w obrocie gotówkowym od 2024 roku. Apelacje licznych środowisk oraz głosy społeczeństwa przyniosły efekt. Rząd, większość parlamentarna i prezydent zrezygnowali z planowanych ograniczeń w płatnościach gotówkowych, które miały wejść w życie w nowym roku. Sukces ten można przypisać także działaniom Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, które intensywnie zabiegało o utrzymanie dotychczasowych limitów.

Rola Forum Suwerenności Monetarnej

Podczas konferencji z Narodowym Bankiem Polskim omawiano znaczenie gotówki w stabilizacji gospodarczej i suwerenności narodowej. Głos zwolenników obrotu gotówkowego przeważył, podkreślając, że pieniądz papierowy i bilon są niezbędne dla gospodarki. Polski ład miał wprowadzić surowe ograniczenia w płatnościach gotówkowych, lecz dzięki staraniom różnych instytucji, te szkodliwe plany zostały na razie udaremnione.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze od początku opowiadało się za równouprawnieniem płatności gotówkowych i bezgotówkowych. To nie oznacza antypatii do płatności elektronicznych, lecz podkreśla znaczenie swobodnego wyboru sposobu płatności dla klientów i przedsiębiorców.

Źródło: Polskie Towarzystwo Gospodarcze

NAJNOWSZE

POLECAMY