29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKulturaPremiera płyty winylowej "Siew Symfonicznie"

Premiera płyty winylowej „Siew Symfonicznie”

-

6 kwietnia odbyła się oficjalna premiera winylowej płyty „Siew Symfonicznie”. Nagranie wykonał zespół KOSY i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej.

W konferencji prasowej uczestniczył Krzysztof Maj – inicjator projektu. To pierwszy winyl, jaka wydała Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego z Wałbrzycha.

„Siew Symfonicznie” zawiera utwory z debiutanckiego albumu zespołu KOSY. Nową aranżację nagrano z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Za orkiestrację wszystkich utworów odpowiada Łukasz Bzowski. 

Konferencja prasowa -premiera płyty Siew Symfonicznie w Filharmonii Sudeckiej
Konferencja prasowa -premiera płyty Siew Symfonicznie w Filharmonii Sudeckiej/ zdjęcie: Filharmonia Sudecka

„Siew” jest szczególnym wydawnictwem w kontekście dziedzictwa Dolnego Śląska. Płyta zawiera pieśni, które krzewią polską tradycję i kulturę na ziemiach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej.

Materiał inspirowany jest muzyką tradycyjnych śpiewaczek z Dolnego Śląska. 

Dużo mówimy o poszukiwaniach dolnośląskiej tożsamości. Zastanawiamy się, jaka ona jest. Poszukujemy jej również w przestrzeniach artystycznych, czego wyrazem są Pieśni Dolnośląskie  – mówi Krzysztof Maj. – Słysząc te utwory po raz pierwszy, wyobraziłem sobie, że powinny wybrzmieć razem z orkiestrą, by wzmocnić ich przekaz. Cieszę się, że ten pomysł udało się zrealizować, dzięki współpracy samorządu, lokalnych artystów i Filharmonii Sudeckiej.

Płyta „Siew Symfonicznie” została wydana wyłącznie w wersji winylowej.  Po to by analogowe brzmienie jeszcze bardziej uwydatniło autentyczność tej muzyki. Brzmienie tej płyty jest też zasługą Master Sound Tadeusz Mieczkowski, odpowiedzialnego za reżyserię dźwięku.

Sesja nagraniowa płyty Siew Symfonicznie - fot.Dariusz Gdesz
Sesja nagraniowa płyty Siew Symfonicznie – fot.Dariusz Gdesz

Wydanie płyty „Siew Symfonicznie” zostało sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Można ją nabyć w kasie biletowej Filharmonii Sudeckiej, jest też dostępna w popularnych portalach streamingowyc.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!