31.4 C
Wrocław
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaTurystykaPodróż dziecka za granicę | Dokumenty, zgody, procedury

Podróż dziecka za granicę | Dokumenty, zgody, procedury

-

Wyjazd z dzieckiem za granicę to ekscytujące wydarzenie, ale wiąże się również z pewnymi obowiązkami i formalnościami.

Aby podróż przebiegła bezproblemowo i bezpiecznie, warto zapoznać się z aktualnymi przepisami i procedurami. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące dokumentów i zgód niezbędnych do wyjazdu dziecka z Polski.

Podstawowe dokumenty

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów podróży dla dziecka. Najważniejszym z nich jest paszport. Uprawnia on do przekraczania granicy i pobytu za granicą, a także poświadcza obywatelstwo polskie i tożsamość posiadacza. Wniosek o paszport dla dziecka można złożyć w urzędzie wojewódzkim lub w dowolnym punkcie paszportowym.

Alternatywą dla paszportu jest dowód osobisty. Ten dokument umożliwia swobodne przemieszczanie się w granicach Unii Europejskiej, państw EOG oraz niektórych innych krajów. Wniosek o dowód osobisty dla dziecka składa się w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.

Należy pamiętać, że akt urodzenia dziecka, zaświadczenie o złożeniu wniosku o wydanie paszportu lub dowodu osobistego, legitymacja szkolna czy legitymacja ubezpieczenia zdrowotnego nie są dokumentami uprawniającymi do przekraczania granicy RP i wyjazdu za granicę.

Zgoda rodziców/opiekunów

Podczas składania wniosku o wydanie paszportu lub dowodu osobistego dla dziecka, rodziców lub opiekunów prawnych poprosi się o wyrażenie zgody na wyjazd dziecka za granicę.

Jeśli dziecko podróżuje z jednym z rodziców lub inną osobą sprawującą pieczę rodzicielską, posiadając ważny dokument uprawniający do przekroczenia granicy, Straż Graniczna nie wymaga dodatkowych zgód/pełnomocnictw od drugiego rodzica.

Podróż z osobami trzecimi

W przypadku podróży dziecka z osobami trzecimi, nie ma obowiązkowego wzoru zgody/pełnomocnictwa. Jednak Straż Graniczna ma prawo do przeprowadzenia szczegółowej kontroli, aby upewnić się, że podróż odbywa się za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Zaleca się więc posiadanie przy sobie dokumentów (np. pisemnej zgody, kopii dokumentów tożsamości rodziców/opiekunów) potwierdzających zgodę na podróż.

Dodatkowe wymogi w innych krajach

Należy pamiętać, że niektóre państwa członkowskie UE lub państwa trzecie mogą mieć dodatkowe wymogi dotyczące podróży dzieci z osobami trzecimi. Mogą one obejmować np. konieczność uzyskania zgody notarialnej lub przetłumaczenia zgody na język danego kraju. Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualne wymogi wjazdowe i procedury obowiązujące w danym kraju docelowym.

Pamiętaj!

 • Straż Graniczna ma obowiązek zwracać szczególną uwagę na podróżujące dzieci, niezależnie od tego, czy podróżują z dorosłymi, czy samotnie.
 • W każdej chwili może dojść do szczegółowej kontroli w celu weryfikacji zgody rodziców lub opiekunów prawnych na podróż.
 • Zadbaj o odpowiednie dokumenty i procedury, aby podróż dziecka przebiegła bezproblemowo i bezpiecznie!

Dodatkowe wskazówki:

 • Przed wyjazdem warto wyrobić dziecku kartę EKUZ, która zapewnia bezpłatną lub częściowo odpłatną opiekę medyczną w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku za granicą.
 • Należy sporządzić kopie ważnych dokumentów dziecka (paszportu, dowodu osobistego, karty EKUZ) i mieć je przy sobie w razie potrzeby.
 • Warto poinformować dziecko o planach podróży i zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w danym kraju.
 • W przypadku dłuższego wyjazdu warto rozważyć pozostawienie dziecku przy sobie telefonu komórkowego z dostępem do internetu, aby mogło w razie potrzeby skontaktować się z rodzicami lub opiekunami.
 • Zarejestruj dziecko w programie Odyseusz prowadzonym przez MSZ. Program ten ma na celu ułatwienie kontaktów z polskimi placówkami dyplomatycznymi w sytuacjach kryzysowych.
 • Upewnij się, że dziecko posiada odpowiednią odzież i obuwie dostosowane do warunków pogodowych panujących w danym kraju.
 • Zaopatrz dziecko w podstawowe leki i środki pierwszej pomocy.
 • Poinformuj o wyjeździe dziecka lekarza pediatrę.
 • Zapoznaj się z kulturą i zwyczajami panującymi w danym kraju, aby uniknąć nieporozumień i zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

W razie problemów:

 • W przypadku zgubienia dokumentów lub innych problemów natychmiast skontaktuj się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną.
 • Możesz również skorzystać z całodobowej infolinii MSZ: +48 22 531 80 00.
 • Pamiętaj, że w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia należy dzwonić na numer alarmowy danego kraju.

Podróż z dzieckiem za granicę to wspaniała okazja do wspólnego spędzania czasu i poznawania nowych kultur. Dbając o odpowiednie przygotowanie i bezpieczeństwo, można sprawić, że wyjazd będzie niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny.

ŹródłoKAS
Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!