31.4 C
Wrocław
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaTurystykaPodróż za granicę | Dokumenty i procedury

Podróż za granicę | Dokumenty i procedury

-

Planujesz wyjazd poza granice Polski? Zanim spakujesz walizki, upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty.

W tym artykule przedstawimy Ci szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów, procedur kontroli granicznej i celnej, a także wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas podróży.

Dokumenty podróży

Podróżując do państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Konfederacji Szwajcarskiej, wystarczy posiadać ważny dowód osobisty. Do pozostałych państw trzecich, w tym do Wielkiej Brytanii (do 31 grudnia 2025 r. dla osób posiadających status osiedleńca), wymagany jest paszport.

Przed wyjazdem do kraju trzeciego należy sprawdzić w przedstawicielstwie dyplomatycznym lub urzędzie konsularnym tego państwa, jakie dokumenty podróży i z jakim terminem ważności będą wymagane. Należy również sprawdzić, czy wymagana jest wiza i gdzie można się o nią ubiegać, a także jakie inne warunki wjazdu i pobytu należy spełnić.

Dodatkowe dokumenty

Podróżując samochodem, oprócz dowodu osobistego lub paszportu, należy posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeśli pojazd nie jest własnością podróżnego, należy upewnić się, czy kraj docelowy i państwa tranzytowe nie wymagają specjalnego pisemnego upoważnienia od właściciela.

Planując podróż do krajów egzotycznych, należy sprawdzić, jakie wymogi sanitarne/zdrowotne obowiązują w danym kraju. Może to obejmować specjalne szczepienia profilaktyczne lub konieczność posiadania międzynarodowej książeczki zdrowia.

Kontrola graniczna i celna

Kontrolę graniczną i odprawę graniczną osób przekraczających granice zewnętrzne UE wykonują funkcjonariusze Straży Granicznej (SG). Natomiast kontrolę celną w zakresie zasad/ograniczeń/ceł/dotyczących przewożonych przez te granice towarów, w tym akcyzowych, zwierząt (także gatunków chronionych – CITES), broni i amunicji, leków, środków dewizowych, etc., to kompetencja funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (KAS).

Podczas kontroli granicznej i celnej należy stosować się do poleceń funkcjonariuszy, stosować się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej na przejściu granicznym. Bez zgody funkcjonariuszy nie można samodzielnie oddalać się z miejsca kontroli. Teren przejścia granicznego można opuścić po zakończeniu odprawy granicznej i celnej.

Podróż samolotem

Na lotnisko należy przybyć około 2-3 godzin przed planowanym odlotem samolotu, pamiętając, że musimy zgłosić się do odprawy biletowo-bagażowej (chyba że dokonaliśmy jej online), poddać się procedurom kontroli bezpieczeństwa oraz odprawy granicznej (przy podróżach poza strefę Schengen).

Należy pamiętać, że infrastruktura każdego z lotnisk jest inna, a odnalezienie właściwego wyjścia do samolotu (gate) wymaga nieraz czasu – zwłaszcza jeżeli osoba podróżuje przez dany port lotniczy po raz pierwszy.

Dodatkowe informacje

 • W przejściach granicznych mogą być wydzielone odrębne pasy dla różnych kategorii podróżnych.
 • Zaleca się uwzględnienie czasu na kontrolę bezpieczeństwa i odprawę graniczną, zwłaszcza w szczytowych sezonach.
 • Osoby posiadające obywatelstwo polskie i innego państwa zobowiązane są do posługiwania się w Polsce polskimi dokumentami podczas przekraczania granicy.
 • Bagaż podlega ograniczeniom wagowym, rozmiarowym i ilościowym.
 • Przedmioty zabronione do transportu drogą lotniczą znajdują się na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
 • Kontrola bezpieczeństwa na lotniskach ma na celu niedopuszczenie do wniesienia na pokład samolotu przedmiotów niebezpiecznych.
 • Należy pamiętać, aby nigdy nie pozostawiać bagażu bez opieki.
 • Przed podróżą dobrze jest zadbać o swoje bezpieczeństwo
 • Przed podróżą warto sprawdzić prognozę pogody w docelowym miejscu, aby móc odpowiednio spakować się.
 • Należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia, ewakuacji i inne nieprzewidziane zdarzenia.
 • Dobrze jest nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku danego kraju.
 • Należy szanować lokalne zwyczaje i kulturę.
 • W razie problemów należy zwrócić się o pomoc do polskich przedstawicielstw dyplomatycznych lub urzędów konsularnych.

Podsumowanie

Planując podróż zagraniczną, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Obejmuje to sprawdzenie wymaganych dokumentów, procedur kontroli granicznej i celnej, a także zasad bezpieczeństwa. Stosując się do tych wskazówek, można zapewnić sobie bezpieczną i komfortową podróż.

ŹródłoKAS
Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!