25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaPraca/HRPokolenia na rynku pracy – co je łączy i dzieli?

Pokolenia na rynku pracy – co je łączy i dzieli?

-

Młodzi pracownicy z pokolenia Z są postrzegani przez starsze pokolenie jako innowacyjni, ambitni i szybko uczący się.

Ich mocnymi stronami są kreatywność, elastyczność i otwartość na nowe technologie. Starsze pokolenie, czyli baby boomers i generacja X, jest natomiast cenione za doświadczenie, wiedzę i lojalność. Ich mocnymi stronami są stabilność, odpowiedzialność i rozsądek.

Obie generacje uważają, że pracują ciężko. Wśród najstarszych pracowników to przekonanie jest jednak silniejsze. Może to wynikać z faktu, że starsi pracownicy mają więcej obowiązków i odpowiedzialności.

77% respondentów uważa, że osoby wchodzące na rynek pracy mogą sporo zyskać, jeśli trafią na dobrych mentorów. Posiadanie starszego i bardziej doświadczonego przewodnika po zawodowym świecie może być kluczowe z wielu powodów. Te osoby przekazują wiedzę, która może pomóc młodszym współpracownikom uniknąć typowych pułapek, przyspieszyć proces uczenia się i podejmować bardziej świadome decyzje zawodowe. Ponadto doświadczeni mentorzy często zapewniają wsparcie emocjonalne, tworząc pozytywne i wzmacniające środowisko pracy. Ta dynamika mentoringu nie tylko przynosi korzyści jednostce, ale także przyczynia się do stworzenia solidniejszej i włączającej kultury miejsca pracy.

W obliczu szybko zmieniającego się rynku pracy, różnorodność generacyjna stanie się kluczowym czynnikiem konkurencyjności i innowacyjności. Ważne jest, by organizacje wykorzystywały potencjał każdej grupy wiekowej i inwestowały w programy mentoringowe.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!