W Polsce kurczy się populacja, a luka kompetencyjna w wielu branżach się pogłębia. W tym kontekście coraz ważniejsze staje się wykorzystanie potencjału pracowników 50+, którzy stanowią już co czwartą osobę w wieku produkcyjnym.
Mimo deklaracji, że pracownicy 50+ są ważni i potrzebni na rynku pracy, w praktyce często spotykają się z dyskryminacją. Aż 9 na 10 aplikacji osób z tej grupy wiekowej pozostaje bez odpowiedzi, a w takich miastach jak Warszawa są zapraszani na rozmowy o pracę nawet 4 razy rzadziej niż osoby młodsze.
W dobie poszukiwania inkluzowności na rynku pracy, respektowania i akceptowania odmienności oraz tworzenia wielu rozwiązań systemowych temu sprzyjających, zdaje się że nadal zapomina się o tej niezwykle licznej grupie pracowników – analizuje Piotr Chwiedziewicz z OLX Praca. – Już wkrótce konieczne będzie znacznie bardziej poważne podejście do potrzeb i oczekiwań Silversów, którzy – jeśli tylko zechcą – pozostaną aktywni zawodowo nawet po przejściu na emeryturę i pomogą uratować nas przed szeregiem niechybnie zbliżających się kłopotów, takich jak choćby widoczne już teraz w wielu branżach luki kompetencyjne, czy problemy ze znalezieniem rąk do pracy.
Badania pokazują, że pracownicy 50+ są w rzeczywistości bardzo wartościowymi pracownikami. Są cenieni za sumienność, obowiązkowość, doświadczenie i dzielenie się wiedzą z młodszymi kolegami. Wbrew panującym stereotypom nie są też bardziej abstynentami niż osoby młodsze.
Pokolenie 50+ może odegrać ważną rolę w polskiej gospodarce. Aby to się stało, konieczne jest pozbycie się stereotypów i stworzenie warunków sprzyjających zatrudnianiu osób z tej grupy wiekowej.
Źródło: OLX