16.8 C
Wrocław
wtorek, 28 maja, 2024
reklama
Strona głównaEkologiaPolacy piją mniej wody niż Europejczycy, a prawie co czwarty wybiera ją...

Polacy piją mniej wody niż Europejczycy, a prawie co czwarty wybiera ją z plastiku

-

Większość Polaków nadal nie przyjmuje zalecanej dawki spożycia wody na dobę. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę Waterdrop w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, wynika, że 46,1 proc. Polaków spożywa jej zaledwie około 1 litra dziennie. Jedynie 31,7 proc. respondentów wybiera 2 litry. Natomiast aż 22,2 proc. ankietowanych pije jedynie więcej lub mniej niż dwie szklanki wody.

Właściwie nawodnienie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiednia ilość wody pomaga utrzymać ciśnienie krwi, trawienie, pracę mózgu, a nawet nastrój. Niedobór wody może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak:

  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • zaburzenia koncentracji,
  • zaparcia,
  • przyspieszone bicie serca,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • kamienie nerkowe,
  • niewydolność nerek.

Co więcej, zbyt małe spożycie wody może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, w tym niewydolności serca.

Jaki rodzaj wody piją Polacy?

Z badania wynika, że aż 65,4 proc. Polaków wybiera wodę filtrowaną lub z kranu. Natomiast 23,6 proc. pije z plastikowych opakowań, równocześnie 9,3 proc. preferuje ją ze szklanych butelek.

Co ciekawe, w Czechach aż 84,6 proc. badanych korzysta z wody filtrowanej lub z kranu, a w Rumunii jedynie 46,8 proc. Najwięcej z plastikowych butelek pije się również w Rumunii – 41,8 proc.

Coraz więcej Polaków preferuje szklane butelki ze względu na ekologię

Wyniki badania przeprowadzonego przez Waterdrop ukazują również zróżnicowanie preferencji w zakresie pojemników na wodę. Aż 52,8 proc. badanych Polaków deklaruje, że sięga po butelki szklane, wybierając klasyczne i ekologiczne rozwiązanie. Natomiast 26,5 proc. ankietowanych korzysta z pojemników ze stali nierdzewnej, doceniając ich trwałość i możliwość wielokrotnego użycia. Pozostałe 20,8 proc. osób preferuje inne typy pojemników na wodę.

Jakie są wnioski z badania?

Z badania wynika, że Polacy piją zbyt mało wody, a ponad połowa z nas wybiera wodę z plastikowych butelek. Jest to niepokojące, ponieważ plastik zanieczyszcza środowisko. Warto więc pamiętać o tym, aby pić więcej wody z kranu lub filtrowanej, a do przechowywania wody używać szklanych lub stalowych butelek.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!