niedziela, 3 marca, 2024

Ponad 5 mln zł dla liderów badań

Data:

Udostępnij przez:

patronat medialny

Troje naukowców z Politechniki Wrocławskiej otrzymało granty w wysokości ponad 5 mln zł. Wszystko w ramach XIV edycji programu Lider organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Dr inż. Dorota Stachowiak z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów opracuje nowe technologie wytwarzania komponentów światłowodowych dla zaawansowanych aplikacji w fotonice. Jak wyjaśnia naukowczyni, rozwój układów fotonicznych sprawił, że znajdują one zastosowanie w różnych dziedzinach. 

Natomiast dr inż. Tomasz Kisiel z Wydziału Mechanicznego opracuje system szybkiego reagowania dostarczający defibrylator do udzielenia pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

System będzie składał się z bezzałogowego statku powietrznego z niekonwencjonalną konstrukcją latającego skrzydła. Pozwoli ona na użycie wyłącznie dwóch silników do zapewnienia ruchu postępowego oraz utrzymania bezzałogowca w zawisie podczas opuszczania defibrylatora.

Z kolei dr inż. Sławomir Czarnecki z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego planuje opracować technologię wytwarzania drobnowymiarowych elementów budowlanych. Mają one pochodzić w 100% z recyklingu i służyć do wykonywania chodników i ścieżek rowerowych. Nowa technologia będzie polegać na wykorzystaniu strumienia wody do kształtowania elementów z odpadów budowlanych, takich jak gruz, żużel czy popiół.

Oprócz grantów w ramach programu Lider, naukowcy z Politechniki Wrocławskiej otrzymali także dofinansowanie w wysokości blisko 14,5 mln zł w ramach konkursów Opus i Preludium.

Źródło: PWr

NAJNOWSZE

POLECAMY