16.8 C
Wrocław
wtorek, 28 maja, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalnePolkowice przeciw wykluczeniu cyfrowemu

Polkowice przeciw wykluczeniu cyfrowemu

-

Dostęp do Internetu dla wszystkich mieszkańców gminy Polkowice to cel przedsięwzięcia, którego podjęły się władze gminy w tej kadencji.

W dobie coraz szybszego rozwoju technologicznego i cyfryzacji, Internet stał się niezbędnym narzędziem codziennego funkcjonowania. Dlatego też Polkowice postanowiły zainwestować w budowę światłowodów, by zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do szybkiego Internetu oraz telewizji światłowodowej i telefonii kablowej.

Zadanie to zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich zakłada, że do końca 2024 roku mieszkańcy wyznaczonych obszarów gminy będą mogli korzystać z nowych usług. Dotyczy to takich miejscowości jak osiedle Staszica w Polkowicach, Biedrzychowa, Dąbrowa, Komorniki, Pieszkowice, Tarnówek i Żelazny Most. Wszystko to ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w gminie, która przeznaczyła na to zadanie 6,5 mln zł.

W ramach programu funkcjonalno-użytkowego zdiagnozowane zostały obszary gminy, w których mieszkańcy mają najmniejszy dostęp do usług dostępu do sieci Internet oraz telewizji i telefonii kablowej. W dodatku analiza rynku telekomunikacyjnego na terenie gminy Polkowice wykazała, że ze względów geograficznych i ekonomicznych obszary te mają najmniejszą szansę na inwestycje prywatnych operatorów telekomunikacyjnych – wyjaśnia Roman Przydatek, pełnomocnik burmistrza ds. telekomunikacji.

Mieszkańcy pozostałych sołectw oraz osiedla Polkowice Dolne nie muszą się martwić, że zostaną pominięci. Właśnie zakończono przygotowanie drugiego etapu programu funkcjonalno-użytkowego, który dotyczy pozostałego obszaru gminy. Zadania na terenie całego samorządu mają zostać zrealizowane do końca 2026 roku. W wieloletniej prognozie finansowej Polkowic przewidziano środki finansowe na realizację tego przedsięwzięcia.

Celem budowy światłowodów jest zapewnienie dostępu do usług operatorów w zakresie telekomunikacji, czyli dostępu do sieci internetowej o prędkości min. 600 Mbps, telewizji światłowodowej oraz telefonii kablowej po światłowodzie. Chodzi o to, aby wszystkim mieszkańcom gminy, którzy aktualnie nie mają dostępu do tych usług, zapewnić łatwy dostęp do nich.

Ale to nie wszystko. Na wniosek burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego, przy okazji budowy światłowodów, powstaną również dodatkowe elementy, które poprawią komfort, jak i bezpieczeństwo mieszkańców. Dostęp do szybkiego Internetu to tylko jedna z korzyści, jakie niesie ze sobą to przedsięwzięcie. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli łatwiej korzystać z nowoczesnych technologii, pracować zdalnie, a także cieszyć się rozrywką online.

Źrółdo: UG Polkowice

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!