27.7 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZEPolski Alarm Smogowy w finale nagrody Earthshot Prize

Polski Alarm Smogowy w finale nagrody Earthshot Prize

-

Polski Alarm Smogowy, ruch zrzeszający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych, znalazł się w finale prestiżowej nagrody Earthshot Prize w kategorii “Ochrona powietrza”. Wyróżnienie jest przyznawane za wyjątkowe zaangażowanie w poprawę jakości powietrza w Polsce.

Nagroda Earthshot Prize została ustanowiona w 2020 roku przez księcia Williama. Jej celem jest promowanie rozwiązań dla największych problemów środowiskowych, w tym zanieczyszczania powietrza. W finale konkursu znalazło się 15 organizacji z całego świata, w tym Polski Alarm Smogowy, jako jedyny reprezentant Europy Środkowej i Wschodniej.

Ta nominacja to docenienie zaangażowania wielu lokalnych aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego, którzy przez ostatnią dekadę działali na rzecz czystego powietrza. Dzięki ich determinacji jakość powietrza w Polsce wyraźnie się poprawiła, choć jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Naszym celem jest Polska wolna od smogu- mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

PAS jest nominowany za swoje działania na rzecz czystego powietrza w Polsce. Wśród reform, o które zabiegał ruch, znajdują się m.in.:

  • uchwały antysmogowe,
  • normy jakości węgla,
  • zakaz sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych,
  • programy wsparcia finansowego modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji domów.

Dzięki tym zmianom, w ostatnich latach w Polsce obserwuje się znaczną poprawę jakości powietrza. W 2022 roku średni poziom pyłu PM2,5 w Warszawie był o 60% niższy niż w 2015 roku.

Ceremonia wręczenia nagród Earthshot Prize odbędzie się w Singapurze 7 listopada 2023 roku. Zwycięzca w kategorii “Ochrona powietrza” otrzyma nagrodę w wysokości 1 miliona funtów.

Źródło: PAS

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!